Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Elina Valtonen vihjaa Sanna Marinin astuneen Niinistön varpaille: "Ulkopolitiikkaan eivät kuulu tällaiset ohivedot pääministeriltä"

1:03Onko Suomi aikeissa liittyä Natoon? Näin vastaa pääministeri Sanna Marin uutistoimisto ReutersilleKatso, kuinka Marin kommentoi Suomen Nato-kantaa uutistoimisto Reutersille.
Julkaistu 20.01.2022 17:18

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

@ollitiihonen5
Toimittajan kuva

Antonia Berg

antonia.berg@mtv.fi

Suomessa Nato-keskustelu käy kuumana kireässä maailmantilanteessa. 

Kokoomuksen varapuheenjohtaja, kansanedustaja Elina Valtonen ei katsonut hyvällä pääministeri Sanna Marinin (sd.) haastattelua uutistoimisto Reutersilla.

Marin sanoi, ettei usko Suomen hakevan Naton jäseneksi tällä hallituskaudella.

– Sanoisin, että tämä on erittäin epätodennäköistä. Emme ole hakemassa, emmekä keskustele jäsenyydestä. Mutta meillä on se mahdollisuus tulevaisuudessa, Marin muotoili.

Valtosen mukaan Nato-optio, eli Suomen mahdollisuus hakea Naton jäsenyyttä, on keskeinen kulmakivi Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikassa.

– On erittäin valitettavaa, jos pääministeri omin sanoin ja omin teoin lähtee viemään pohjaa tältä kulmakiveltä, Valtonen sanoo.

– Jos pääministeri toteaa, että hänen kaudellaan todennäköisesti ei käytetä Nato-optiota, se jo itsessään heikentää option olemassaoloa. Nato-option keskeinen merkitys on nimenomaan pidäkevaikutuksessa, mikä siinä on.

Lue myös: Tästä Marinin Nato-haastattelusta nyt kohistaan

Työnjako presidentin ja valtioneuvoston kesken

Marin kuitenkin totesi myös, että Suomi pitää kiinni mahdollisuudestaan hakea Nato-jäsenyyttä näin halutessaan, mutta jäsenyyttä ei olla hänen mukaansa nykyisellään hakemassa, eikä sen hakemisesta käydä tällä hetkellä keskusteluja.

Valtosen mukaan Nato-optiota ei pidä horjuttaa edes määräajaksi.

– Jos mietitään kansainvälistä reaktiota ja lehdistöä, siellä ei ajatella Suomen ulko- ja turvallisuuspolitiikkaa hallituskausittain, eikä meilläkään ole ollut tapana.

Valtonen myös muistuttaa, että Suomen ulkopolitiikkaa johtaa tasavallan presidentti yhteistyössä valtioneuvoston kanssa.

– Siihen eivät kuulu tällaiset "ohivedot" pääministeriltä. Ilmeisesti hän ei ole keskustellut asiasta presidentin kanssa.

Lue myös: Pääministeri Marin MTV Uutisille: Toteamukseni oli realismia, ei kannanotto

Valtosen mukaan tällaisia ilmaisuja ei pitäisi tällaisessa kiristyneessä maailmantilanteessa, jossa Venäjä on pyrkinyt vaikuttamaan esimerkiksi Suomen ja Ruotsin turvallisuuspoliittisiin päätöksiin.

Tilanne Ukrainan rajalla on myös ollut kireä, ja varoituksia lännen ja Venäjän välillä annetaan koko ajan.

Marin totesi Ilta-Sanomien vaalitentissä, että haastattelua on ylitulkittu.  

Lue lisää: Joe Bidenin puhe oli liikaa: Venäjä syyttää presidenttiä epävakauden lisäämisestä – taustalla Ukrainan räjähdysherkkä tilanne

Lisää aiheesta:

Presidentti Niinistö MTV Uutisten erikoishaastattelussa: Turkin ja Venäjän lähentymisellä tuskin on vaikutusta Suomen Nato-prosessiinNäin presidentti Niinistö kommentoi pääministeri Marinin kohuttuja Nato-kommenttejaPääministeri Marin kommentoi jälleen Suomen Nato-kantaaTutkija: Marinin Nato-kommentin ruodinta lähti tarpeettomille kierroksillePääministeri Marin kiistää MTV Uutisille syytöksen Suomen ulkopoliittisen linjan horjuttamisesta: Toteamukseni oli realismia, ei kannanottoKokoomuksen Orpon mielestä pääministeri Marinin Nato-lausunto oli virhe
PolitiikkaMaailmanpolitiikkaSanna MarinKokoomusSDPKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen13:18
    Timo Vornanen

    Timo Vornanen: Bar Ihkun valvontakamerakuvaa kadonnut selittämättömästi

  • Eilen06:00
    Asunnottomuus

    Somelääkäri Atte teki karut havainnot kaupungin yöstä: "Nyt on kodittomina jo työssäkäyviä"

  • Eilen05:00
    Työttömyys

    Asiantuntija: Työttömyyden hinta repesi jo 11 miljardiin – hallitukselle pikainen vaatimus

  • 25.10.13:57
    Teboil

    Teboil-kriisiin tukipaketti avuksi? Näin vastaa pääministeri Orpo

  • 25.10.13:15
    Petteri Orpo

    Vauva keskeytti Orpon puheen syyskokouksessa: "Uusia kokoomuslaisia tulossa"