Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eläkkeensaajien Keskusliitto ei innostu kansalaisaloitteesta – "Ei anna eväitä eläkeläisköyhyyteen"

7:48Eläkesaajien keskusliitto: Ilmaisia lounaita ei ole
Julkaistu 10.02.2017 08:11

MTV UUTISET

Eläkkeensaajien Keskusliiton puheenjohtaja toteaa, että kansalaisaloite, jonka tavoitteena on eläkkeiden kehityksen muuttaminen palkkakehitystä vastaavasti, ei pureutuisi eläkeläisköyhyyteen.

Eduskunta pui eilen SDP:n entisen kansanedustajan Kimmo Kiljusen alulle panemaa kansalaisaloitetta, jonka tavoitteena on uudistaa työeläkeindeksiä. Aloitteessa halutaan, että työeläkeindeksi palautetaan takaisin palkkatasoindeksiksi. Tämä tarkoittaisi sitä, että eläkkeet seuraisivat palkkakehitystä eikä hinta- ja palkkakehitystä, kuten nyt.

Eläkkeensaajien Keskusliiton puheenjohtaja Matti Hellsten kertoo aamun Huomenta Suomessa, että Eläkkeensaajien Keskusliitto ei ole juurikaan perehtynyt kansalaisaloitteeseen. Syynä tähän on se, että liitto keskittyy omien sanojensa mukaan eläkeläisköyhyyteen.

– Ja tämä aloite ei anna siihen oikeastaan mitään eväitä.

Aloitteen allekirjoitti yli 80 000 suomalaista, kun kansalaisaloitteen eteenpäin pääsemiseksi allekirjoituksia tarvitaan 50 000. Eduskunnan lähetekeskustelun päätteeksi asia lähetettiin sosiaali- ja terveysvaliokuntaan. Myöskään Eläketurvakeskuksen osastopäällikkö Ismo Risku ei näe kansalaisaloitteen hyötyä.

– Jos tämän kansalaisaloitteen pohjalta lähdettäisiin eläkkeitä korottamaan, niin sehän merkitsisi suurta korotusta, vajaata viidesosaa, eläkkeisiin pidemmän päälle. Se tietenkin sitten maksaisi oleellisesti enemmän. Eläkemaksuja pitäisi ajan myötä korottaa useita prosenttiyksikköjä, noin 5–10 prosenttiyksikköä.

Pienillä eläkkeillä elävien tulot eivät nousisi

Eläkkeensaajien Keskusliitto muistuttaa, että eläkeläisiä on tällä hetkellä 1,5 miljoonaa ja haitari näiden eläketuloissa on hyvin suuri.

– Kansalaisaloitteen mallissa isoissa eläkkeissä tulot varmaan nousisivat, mutta pienillä eläkkeillä elävien eivät, Hellsten nostaa esille.

– Bruttoeläkkeen päälle kansalaisaloitteen mukainen korotus olisi viidenneksen luokkaa. Verotus vaikuttaa toki siihen. Mutta nyt puhutaan työeläkkeestä. Kansaneläkkeet ja takuueläkkeet eivät nousisi lainkaan, Risku lisää.

Hellsten sanoo, että juuri tämä kohta on se, mihin Eläkkeensaajien Keskusliitto haluaa puuttua.

Eläkeläisköyhyys on suuri ongelma ja sitä pitää ratkoa jotenkin muuten kuin työeläkeindeksillä. Kansaneläkkeet ovat ensisijaisessa asemassa.

Risku kertoo myös, että kansalaisaloitteen mallissa eläkemakksut eivät nousisi heti, vaan ensin käytettäisiin eläkerahastoja. Tämä johtaisi Riskun mukaan siihen, että jopa 50 vuoden päästä eläkerahastot olisi kulutettu tyhjäksi. Katso keskustelu aiheesta artikkelin yllä olevalta videolta.

Lisää aiheesta:

Eläkeläiset töihin eläkkeitä leikkaamalla? Näin etujärjestöt kommentoivatHallitus voi leikata eläkeläisiltäkin – näin säästökeinot näkyisivät eläkeläisen kukkarossaMinisteri Sarkkinen tyrmää demariedustajien eläkeavauksen: "Mahdotonta"Kiivas debatti: Voisiko demarikansanedustajien eläke-ehdotus toimia? "Kyllä tässä vastuuttomuus valuu yli äyräiden"Antti Palolan nettikolumni: Kansalaisaloitteen vaatima eläkeuudistus kaatuisi nuorten niskaanSuomen eläkejärjestelmä kansainvälistä huippua – “Pitäisi kysyä, ovatko eläkemenot jo liian suuret”
Huomenta SuomiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Huomenta Suomi
  • 19.10.14:44
    Työnhaku

    Asiantuntijat varoittavat: Älä sorru tähän laiskaan sudenkuoppaan työhakemuksen kanssa

  • 18.10.08:32
    Riippuvuudet

    Päihdelääkäri huumeriippuvaisten hoidosta: "Meiltä ammattilaisilta puuttuu aika paljon osaamista"

  • 18.10.06:42
    Huumeet

    Entinen huumeaddikti Kaapo paljastaa päihdehoidon karun todellisuuden: Heitetään pihalle, kun krapula vasta hellittää

  • 29.9.05:43
    Ihmissuhteet

    Hallitsetko kehonkielen niksit? "Huonot kättelyt" voivat jäädä pitkäksi aikaa mieleen

  • 23.9.10:25
    Tanssii Tähtien Kanssa

    Yksi asia kiinnitti Mira Luodin huomion pudotushetkellä: "Tuli olo, että pitäisikö minun mennä halaamaan häntä"