Eduskunnalle jätettiin viime viikon torstaina Suomen Senioriliikkeen ajama kansalaisaloite nykyisen eläkeindeksin muuttamisesta ansiotasoindeksiksi. Aloite tarkoittaa, että indeksi sidottaisiin jatkossa kokonaan palkkakehitykseen. Nyt käytössä on niin sanottu taitettu indeksi, jossa hintatason muutoksen osuus on 80 prosenttia ja palkkakehityksen 20.
Kansalaisaloitteen toteutuminen merkitsisi eläkemenoihin 312 miljoonan euron kasvua vuodessa. Samalla oletettaisiin, että reaalipalkat nousisivat 1,6 prosenttia.
Tämä kertaantuisi vuosittain ja tähän olisi lisättävä eläkemenojen jatkuva kasvu, jonka aloitteen tekijät ilmeisesti tahallaan jättävät huomioimatta.
Työeläkejärjestelmän rahoituksen kestävyydestä on jatkuvasti huolehdittava. Jatkuva huono ja epävarma talous- ja työllisyystilanne luovat paineita eläkejärjestelmän kestävyydelle. Sijoitusympäristön epävakaus puolestaan luo haasteita eläkesijoittamiselle.
Muutos olisi eläkelupauksen pettämistä
Suomen eläkejärjestelmää on aina kehitetty vastuullisesti. Olemme myös huolehtineet tulevien sukupolvien eläkelupauksesta.
Indeksin muuttaminen merkitsisi eläkelupauksen pettämistä ja se olisi anteeksiantamaton teko tuleville sukupolville. Toimivaa eläkejärjestelmää ei saa horjuttaa lyhytnäköisellä oman edun tavoittelulla.
Eläketurvakeskuksen (ETK) laskelmien perusteella ansiotasoindeksiin siirtyminen merkitsisi sitä, että työeläkemaksuja pitäisi korottaa noin viisi prosenttiyksikköä tai leikata tulevia eläkkeitä merkittävästi.
Jos maksuja ei korotettaisi, ETK on laskenut, että eläkerahastot olisivat tyhjät noin 50 vuoden kuluttua.
