Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Eikö mikään ole enää pyhää? Ikoninen Corvette-nimi halutaan lätkäistä trendiauton takalistoon

4:02Tässä on alle 60 000 dollarin Corvette C8Tältä näyttää ensimmäinen keskimoottorinen Corvette.
Julkaistu 09.12.2022 06:31

MTV LIFESTYLE – KAUPPALEHTI

Chevrolet ja Corvette ovat lähdössä eri teille. General Motors aikoo tehdä muskeli-ikonista oman itsenäisen brändinsä ja laajentaa mallivalikoimaa. GM haluaa myös Corvetten saavan osansa katumaastureiden kasvavasta suosiosta.

Muskeliautojen aateliin lukeutuva Chevrolet Corvette on isojen muutosten edessä. Periamerikkalaiselle automerkille puuhataan täysin uutta identiteettiä.

GM:n kruununjalokiveksi nimetty Corvette lukeutuu automaailman kadehdituimpiin brändeihin. Toistaiseksi ristikkäislippujen koristamasta logosta on ulosmitattu vain murto-osa sen tarjoamasta potentiaalista.

Mutta ajat muuttuvat. Emoyhtiö General Motors haluaa purkaa Chevroletin ja Corvetten pyhän liiton. Tulevaisuudessa Corvette saattaa niellä kilometrejä itsenäisenä automerkkinä.

Lue myös: Olisikohan Corvettea olemassakaan, jos tämä lupaava lihaskimppu olisi päästetty aikoinaan markkinoille?

Täyssähköinen premium-brändi

Eikä tässä kaikki. Väkivahvoilla polttomoottoreilla varustettujen Corvette-polvien aika saattaa pian olla ohi.

Merkistä kaavaillaan täyssähköistä premium-brändiä, jolla olisi myös täysin oma mallivalikoimansa. Suuri käänne on tarkoitus toteuttaa vuoteen 2025 mennessä.

Tuohon mennessä Corvette olisi luonut nahkansa premium-luokan täyssähköiseksi brändiksi. Sen mallivalikoima voisi sisältää perinteisen urheilumallin ohella myös esimerkiksi coupe- ja katumaasturiversiot.

Jo aikaa asemansa vakiinnuttaneen Corvetten luulisi vetoavan ilman Chevroletin painolastiakin. Etenkin kuin Ferrarin, Maseratin ja Porschen kaltaiset ovat yksi toisensa jälkeen lähteneet laajentamaan mallivalikoimiaan.

Huipputehokkaat akut

GM ei virallisesti ole vahvistanut asiaa puoleen eikä toiseen. Car and Driver -julkaisun mukaan suunnitelmaa kuitenkin hiotaan parhaillaan yhtiön kammioissa.

Julkaisun siteeraamat lähteet valottivat suunnitelmaan sisältyviä teknisiä tietoja. Heidän mukaansa autojen akkupaketit olisivat energiatiheydeltään erittäin korkeata luokkaa, voimansiirto olisi kaksipykäläinen ja lataustehoa 350 kW:n edestä.

Lue myös: Automekaanikko meni liian pitkälle – tämä video sisältää niin törkeää materiaalia, että asiakas sai hyvityksenä uuden Corvetten

Joissakin malleissa voisi lisäksi olla nelipyöräohjaus, erilaisilla ajo-ohjelmilla ja vaihtelevilla vääntömomenteilla höystettynä. Car and Driverin mukaan Corvetten mallivalikoima on herättänyt vuotajissa vilpitöntä innostusta.

Heidän mukaansa autot eivät vertaudu sen enempää amerikkalaisiin kuin eurooppalaisiinkaan kilpailijoihin. Pikemminkin kyse on ”kolmesta amerikkalaisista autolegendasta, joiden avulla skaalataan Corvetten syvin olemus.”

Korulauseet kuulostavat erehdyttävästi PR-jargonilta, minkä perusteella Corvettea koskevaa uutisvuotoa voisi pitää jopa harkittuna rikoksena.

Luvassa Corvetten SUV

Tosiasia on, että General Motors on jo aiemmin kertonut Corvetteen liittyvistä sähköistämissuunnitelmistaan. GM:n Mark Reuss avautui aiheesta viimeksi marraskuussa.

Tuolloin hän vihjasi Corvetten C8-mallin täyssähköisestä versiosta. ”Uskomattomilla voimilla” varustettu auto julkistetaan hänen mukaansa näillä näkymin – aivan oikein – vuonna 2025.

Huhumylly on jauhanut myös SUV-mallisesta Corvettesta. Joidenkin arvioiden mukaan mallin prototyyppiä vilauteltiin jo vuonna 2021 Las Vegasin kulutuslektroniikkamessuille pystytetyllä GM:n ständillä.

Tuolloin bongarit kiinnittivät huomiota anonyymiin katumaasturiin, jonka keulavalojen yhdennäköisyys C8-mallin vastaaviin oli täysin ilmeinen. Myös ajokin etugrillissä oli huomattavan paljon yhtymäkohtia keskimoottorilla varustetun C8-mallin vastaavaan.

Akkuteknologian osalta tulevaisuus on silti vielä hämärän peitossa. Nykyisen litiumioni-teknologian tarjoaman energiatiheyden nostaminen on todennäköisesti vaikea ellei mahdoton tehtävä.

Joidenkin veikkausten mukaan GM saattaisi siirtyä hyödyntämään kiinteäelektrolyytistä akkutekniikkaa hyödyntäviin solid state -akkuihin. Toinen asia on, riittävätkö GM:n rahkeet tavoitteen saavuttamiseksi.

Lue myös: Corvettesta sähköauto

Lisää aiheesta:

Volvo kiusoittelee: Ensi vuonna tulossa kohtuuhintainen kansanmaasturi? Nimestäkin jo valistunut veikkausTälle täyskäännökselle eivät puristit lämpene: Ferrari sähköistää lähes koko mallistonsa – "Välttämätöntä"Volkkarin kulttibussista odotetaan hittituotetta: "Otettu uskomattoman hyvin vastaan"Olisikohan Corvettea olemassakaan, jos tämä lupaava lihaskimppu olisi päästetty aikoinaan markkinoille?Jälleen yksi haastaja lipumassa apajille: Onko luksusta tursuava Lucid Air se auto, joka onnistuu lyömään Teslalle luun kurkkuun?Vaihtaisitko Teslan tähän? Yli 2,4 tonnia painava Mercedes-Benz EQC on sähköauto, joka pakottaa ottamaan itsensä vakavasti
AutotSähköautotCorvetteKauppalehtiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • 11:57
    Liikenne

    Kamuxin automyynti sakkaa – toimitusjohtaja vaihtoon

  • 11:33
    Liikennesäännöt

    Ajatko 7 km/h ylinopeutta? Et enää, sanoo poliisi

  • Eilen00:01
    Päästöt

    Etla: Kasvihuonekaasujen päästöt vähenevät, suurimmat päästöt nyt liikenteestä ja maataloudesta

  • ti20:45
    Raskas liikenne

    Uhkaava vaaratilanne Helsingissä: Rekka suhahti suojatien yli kuin giljotiini

  • ma08:53
    Liikenneturvallisuus

    Yhtä asiaa autoilijat eivät tajua, ennen kuin poliisi pysäyttää – "Sattuu liikaa ja aivan turhaan"