Treffisivusto eHarmony vihjaa, että joululomien aikaan deittailussa olisi havaittavissa uusi tyly trendi nimeltään "snowmanning". Aiheesta uutisoi muun muassa Fox News -sivusto.
"Snowmanning" on jääkylmä tapa tulla torjutuksi. Se tarkoittaa, että flirttailu lakkaa, kun joulun aika on ohi.
Deittisivusto eHarmonyn kyselyn mukaan 53 prosenttia niistä briteistä, joilla oli säpinää lomakaudella, joutuvat lopulta "lumiukottamisen" uhreiksi. Miehet ovat sivuston mukaan ilmeisesti hieman naisia todennäköisemmin niitä, jotka hankkivat vain lyhytaikaisen romanssin. Syy hetkellisen treffikumppanin hankintaan saattaa piillä esimerkiksi siinä, että moni kokee itsensä joulun aikaan yksinäiseksi.
LUE MYÖS: Mies ehdotti hyytäviä ensitreffejä – sai tuntemattoman naisen suostumaan: ”En kertonut äidilleni”
Otollinen aika treffailulle
– Joulu on juhlan aikaa ja silloin on loistava tilaisuus tutustua uusiin ihmisiin ja löytää elämään erityinen henkilö, kertoo eHarmonyn parisuhdeasiantuntija Rachael Lloyd.
Kun palataan arkeen, saattaa lomakaudella ilmennyt kipinä yllättäen haihtua taivaan tuuliin.

