Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ei televisiota, internetiä tai puhelinta – suomalaisretkikunta suuntaa pian Etelämantereen karuihin oloihin

Kuvituskuvaa Etelämantereelta.
Kuvituskuvaa Etelämantereelta.
Julkaistu 30.10.2017 10:05
Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Suomalainen retkikunta lähtee jälleen Etelämantereelle marraskuun neljäntenä päivänä, kertoo Ilmatieteen laitos. Retkikunta viettää Suomen Aboa-tutkimusasemalla kaksi kuukautta.

Etelämantereen kesän aikana tehdään geologisia tutkimuksia sekä kerätään automaattisten mittalaitteiden ympäri vuoden keräämää tietoa. Aboalla ja sen ympäristössä on muun muassa sääasemia, maan- ja jään järistyksiä mittaava seismometri, geodeettiasia tutkimuksia tukeva GPS-asema sekä lumen ja jään fysikaalisia ominaisuuksia mittaavia asemia.

Retkikuntaan kuuluu 9 henkeä: retkikunnan johtaja, varajohtaja, kokki, konemestari, sähkömies ja lääkäri sekä kaksi tutkijaa.

Rajuja lumimyrskyjä ja auringon paahdetta

Suomen tutkimusasema sijaitsee Kuningatar Maudin maalla noin 130 kilometrin päässä rannikolta ja noin 5000 kilometrin päässä Etelä-Afrikan Kapkaupungista.

Asema on rakennettu Etelämantereen kesän 1988-1989 aikana. Asemaa ylläpitää Ilmatieteen laitoksessa toimiva Suomen Etelämanner-logistiikka FINNARP.

Oman tutkimusaseman rakentamisen jälkeen Suomesta on tehty tutkimusmatkoja Etelämantereelle säännöllisesti. Retkikunnat menevät alueelle vuosittain noin kahdeksi kuukaudeksi marras-helmikuun välisenä aikana. Etelämantereen kesän aikana lämpötila pysyttelee 0–20 pakkasasteen välillä.

Ilmatieteen laitoksen mukaan Etelämantereen kesälle on tyypillistä jatkuva valo ja voimakas auringon säteily sekä ankarat lumimyrskyt.


– Etelämantereella ei näy televisio, eikä siellä toimi internet tai puhelin. Satelliittijärjestelmän välityksellä voi lähettää ja vastaanottaa sähköpostiviestejä, mutta sekin on hidasta.

– Vettä suihkuihin ja juomavedeksi saadaan läheiseltä jäätiköltä tai lunta sulattamalla, kertoo tutkimusaseman arjesta päällikkö Mika Kalakoski Ilmatieteen laitokselta.

Retkikuntien vierailujen aikana asemalla tehdään tutkimusten lisäksi erilaisia korjaus- ja huoltotöitä.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Tällaista on Suomen retkikunnan työ Etelämantereen ääriolosuhteissa: "Pakkasimme juuri neljän vuoden jätteet"Pitääkö Etelämantereelle suuntaavan poistattaa umpisuoli ennen reissua?Suomalaista retkikuntaa odottaa Etelämantereen kesässä hyinen myrsky – näin retkeä varten harjoiteltiin Tuusulassa: "Pärjää kuin Suomen talvessa Lapissa"MTV Antarktiksella: Miksi mennä Etelämantereelle kun kotonakin on jäätä? – "Me emme tutki täällä pelkästään Etelämannerta, me tutkimme maapalloa"Suomalaisretkikunta ääriolosuhteissa Etelämantereella – "Tuulee 32 metriä sekunnissa, ulkona työskentely mission impossible"Retkikunta lähtee kauaksi muusta maailmasta – Etelämantereella huolletaan Suomen tutkimusasemaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:41
    Sanna Marin

    Marinilta suora vastaus kysymykseen vaaliehdokkuudesta

  • 18:47
    Onnettomuudet

    Lapsi loukkaantunut vakavasti Kouvolan Action Parkissa

  • 18:42
    Sanna Marin

    Sanna Marin otti kantaa, mitä Suomen pitäisi nyt tehdä

  • 18:07
    Sanna Marin

    Marinilta suora vastaus ehdolle asettumisesta – katso tästä tunnelmia yleisö- ja mediatilaisuudesta

  • 17:39
    Sanna Marin

    Sadat suuntasivat kuulemaan Sanna Marinia – raikuvat aplodit