Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ei ole harvinaista, että poliisi lähtee seuraamaan – takaa-ajotapauksia vuosittain vähän yli 200

2:22Hurja takaa-ajo Helsingin keskustassa
Julkaistu 19.07.2018 16:55

MTV UUTISET–STT

Poliisin takaa-ajot lisääntyvät kesäisin ja yleisin syy on rattijuopumus, kertoo poliisiylitarkastaja Samppa Holopainen Poliisihallituksesta.

Vuosittain poliisilla on takaa-ajotapauksia noin 250. Holopaisen mukaan pakkopysäyttäminen on osa poliisin voimankäyttöohjeistusta.

Video: Hurja takaa-ajo Helsingin keskustassa

Käytännössä tilanteet ovat kuitenkin poliisin kokonaisharkinnan varassa. Poliisi toimii virkamiesvastuulla.

– Eihän poliisilla ole aseenkaan käytöstä sellaista ohjetta, että kun joku tekee näin, poliisi tekee näin. Sitä on mahdoton laatia, elävä elämä on monimuotoista. Tilanteessa täytyy käyttää kokonaisharkintaa.

Ei ole harvinaista, että poliisi lähtee seuraamaan

Poliisilla on toimivaltuudet eri tilanteissa useiden lakienkin mukaan kulkuneuvojen pysäyttämiseksi.

– Se, että poliisi lähtee seuraamaan jotakuta, ei ole harvinaista. Mutta jos ajoneuvo alkaa vaarantaa liikennettä törkeämmin, siinä toimitaan poliisin normaalin johtamisjärjestelmän mukaan. Kenttäjohtaja ja yleisjohtaja ovat mukana tilanteen arvioinnissa.

Poliisilain mukaan kulkuneuvon pysäyttämisessä on otettava huomioon muun muassa liikenneolosuhteet, pysäytettävän kulkuneuvon kuljettajan ajotapa sekä kulkuneuvon paino ja nopeus.


Erityistä huomiota on kiinnitettävä sivullisten turvallisuuteen.
Tänään kolme ihmistä kuoli Mäntyharjulla Etelä-Savossa,poliisin kuvas kun rattijuopumuksesta epäilty pakeni poliisia. Takaa-ajon alettua poliisi kadotti auton näkyvistään pian.

Tämän jälkeen pakoauto törmäsi edellä kulkevaan autoon ja vastaan tulleeseen autoon.

Lue myös: Kolme ihmistä kuollut liikenneonnettomuudessa Mäntyharjussa – poliisia paennut rattijuoppo törmäsi kahteen autoon

Valtaosa pakoon lähtijöistä on nuoria miehiä

Pakoon lähtijöistä valtaosa on nuoria miehiä. Yleensä he ovat yksin liikkeellä henkilöautolla.

Takaa-ajotilanteet vaihtelevat runsaasti. Ne voivat joskus olla vain kymmenen metriä, joskus kymmeniä kilometrejä.

Takaa-ajon jatkamisesta ja keskeyttämisestä päätetään tilannekohtaisesti, Holopainen sanoo. Partiomiehellä ja kenttä- ja yleisjohtajalla on oma roolinsa, ja esimies voi tarvittaessa keskeyttää takaa-ajon.

– Poliisilla on toimintavelvollisuus. Tilanteessa ei voida asettaa mitään aika- tai kilometrirajaa. Kohdehenkilön oma käytös on keskeinen tekijä, eli vaarantaako muita ihmisiä tai itseään, Holopainen sanoo.

Poliisi luopuu noin viidenneksessä tapauksista seuraamisesta riskien tai muun seuraamista estävän seikan takia, arvioidaan Poliisin tiedotteessa.

Poliisilla on erilaisia keinoja pysäyttää ihminen. Niitä ovat esimerkiksi piikkimatto, ajoneuvolla kiilaaminen tai kiinniajo.

Rikos

Lisää aiheesta:

MTV:n lukija kuvasi hämmentävän näyn: Käyttääkö kuljettaja ilokaasua kesken ajon?Syyttäjä: Poliisi joutui ampumaan – perääntyminen ei ollut mahdollista NiittykummussaUseat autoilijat todistivat väärään suuntaan ajoa moottoritiellä: "Järkyttävä kokemus" Palomies Harrin rankka muisto: Työtoveri menehtyi pelastustehtävässäKonepistoolilla uhannut poliisi laittoi kaksi miestä rautoihin Citymarketissa – katso videoNämä räikeät virheet ICE teki ampumisessa: "Erittäin surkea tapaus", kertoo USA:ssa uran poliisina tehnyt suomalainen

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 19:22
    Talousrikokset

    Pankin työntekijä varasti asiakkaiden rahoja vuosien ajan – peitteli tekojaan härskisti

  • 16:59
    Poliisi

    Mies ampui jousella poliiseja päin Helsingissä – oli syyntakeeton

  • 15:16
    Pohjoismainen Vastarintaliike

    Hovioikeus: Kielletyn uusnatsijärjestön toimintaa ei jatkettu laittomasti Kohti vapautta -liikkeen toiminnassa

  • 14:05
    Varkaudet

    Oletko nähnyt tällaista autoa? Kuskia ja matkustajaa epäillään törkeästä rikoksesta

  • 12:41
    Väkivaltarikokset

    Poliisin etsimät Prisma-pahoinpitelijät saatu kiinni