Ehkäiseekö yksi suuri D-vitamiiniannos kuukaudessa syöpää? Tutkimus selvitti

D-vitamiinilisien on joissain tutkimuksissa nähty ehkäisevän suolistosyöpiä, mutta monissa muissa tutkimuksissa syöpäyhteyksiä ei ole näkynyt. Tuoreen uusiseelantilaistutkimuksen perusteella suojavaikutusta ei synny ainakaan, jos vitamiinin ottaa suurena kerta-annoksena kerran kuukaudessa.
Yllä olevalla videolla jututetaan Jani Kokkia, jonka syöpä ei parantunut vaihtoehtohoidoilla vaan vasta leikkauksen jälkeen.
JAMA Oncology -lehdessä julkaistujen havaintojen perusteella riski sairastua tai menehtyä syöpään ei pienentynyt, vaikka osallistujat saivat erittäin suuren – 100 000 IU:n eli 250 mikrogramman – D-vitamiiniannoksen kerran kuukaudessa kolmen vuoden ajan. Heitä verrattiin lumevalmistetta saaneisiin samanikäisiin.
Tulosten perusteella näyttää todennäköiseltä, että D-vitamiinilisät eivät pienennä riskiä sairastua tai menehtyä syöpään ainakaan kerran kuukaudessa otettuna, vaikka ne kyllä nostavat veren D-vitamiinitasoja huomattavasti.
Tutkimuksen alussa osallistujien D-vitamiinitasot olivat keskimäärin 66 nmol/l, mutta seurannan päättyessä pitoisuudet olivat lähes kaksinkertaistuneet. Riittävänä tasona pidetään nykyään vähintään 75 nmol/l:n pitoisuutta.ET
Copyright Duodecim 2017. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa.
Uusimmat
-
07:17
21-vuotias venäläissotilas ampui aseettoman siviilin – sotarikoksesta syytetyn Vadimin äiti: "En tiennyt, että Ukrainassa on sota"
-
07:14
Neljä tapaa, joilla elimistö kertoo saavansa ihan liikaa D-vitamiinia
-
07:11
Näin mestarivalmentaja Jukka Jalonen on muuttunut vuosien varrella – "Ei ollut pelaajien kanssa varsinaisesti tekemisissä"
-
07:01
Lintuharrastaja Matti kohtasi metsässä järkyttävän näyn: Rauhoitetun sääksen pesäpuu oli kaadettu tahallaan moottorisahalla – alueelle suunnitteilla tuulipuisto
-
06:55
Huonovointisen F1-kuskin saama diagnoosi kertoo karuista koettelemuksista – "Hattu päästä!"
-
06:50
Antti Raannan torjunnat eivät riittäneet – Carolinalle ensimmäinen tappio
-
06:43
PGA-mestaruus Yhdysvaltoihin – ratkaisu vasta playoffissa
-
06:40
Sukeltajat yrittävät pelastaa koralliriuttaa Kuubassa – irronneista korallinpaloista kasvatetaan uutta riuttaa
-
06:36
Mimosa Jallow piti loistovauhtia Monacossa – "En odottanut ihan noin kovaa tulosta"
-
06:33
YK:n ihmisoikeusvaltuutettu pääsee viimein vierailulle Kiinan uiguurialueille – herättänyt huolta
-
06:33
"Ei mennäkään enää silloin tällöin tankille" – nämä asiat sähköauton lataamisessa mietityttävät suomalaisia
-
06:29
Eilan kesämökin ulkohuussissa odotti melkoinen yllätys – käymälä meni välittömästi käyttökieltoon: "Jos se tulisi kannen läpi, niin jäisin toiseksi"
-
06:25
Leijonissa vallitsee yksimielisyys "huonoimpien juttujen" kertojasta – NHL-vahvistus Miro Heiskanenkin oppi sen nopeasti
-
06:14
Ennen taideteokset komeilivat pankkien seinillä, jotta ihmiset uskalsivat tallettaa rahansa – Nordean aarteet olivat esillä harvinaisessa näyttelyssä
-
06:06
Riina Mäkisen katoamistutkinnassa uusi käänne: Nousiko Riina venäläisen rekan kyytiin?
-
06:02
Sairaaloissa varaudutaan todella vaikeaan kesään – pula hoitajien sijaisista pakottaa sulkemaan osastoja aiempaa enemmän
-
06:00
Espanjan GP:n topit ja flopit: Mitä ihmeen syytä Ferrari-pomolla oli hymyyn? Red Bullin kaksoisvoiton kulisseissa draamaa
-
06:00
Jääkiekon MM-kisat maanantaina 23.5.: Kari Jalosen Tshekki haastaa USA:n
-
05:58
Timo Jutilalle tehtiin todella rankka pila kesken MM-kisaottelun – "Rullasi aika kovaa yli"
-
05:39
Yli sata miljonaa paennut kodeistaan sotien ja vainojen vuoksi – "Ennätys, jota ei olisi koskaan pitänyt tehdä"
-
Lataa lisää