Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 26.03.2019 13:04
Toimittajan kuva
Alec Neihum

alec.neihum@mtv.fi

Helsingissä Kampissa järjestettiin lauantaina mielenosoitus, jonka uutisoimme äityneen väkivaltaiseksi. Reformi-liikkeen kansanedustajaehdokas, aktiivisesti sosiaalisessa mediassa vaikuttava Panu Huuhtanen kertoo olevansa yksi tilanteessa pahoinpidellyksi joutuneista.

Poliisi on kirjannut ilmoituksen viidestä pahoinpitelystä, joissa mielenosoittajien epäillään pahoinpidelleen mielenosoitusta kuvanneita. Iltalehden mukaan Narinkkatorilla oli käynnissä kurdien kokoontuminen.

Panu Huuhtanen kertoo tehneensä aiemminkin videoita kurdien mielenosoituksista, ja myös lauantaina Huuhtanen meni muutaman muun henkilön kanssa kuvaamaan mielenosoitustilannetta.

– Useampi henkilö tuli kepeillä lyömään minua. Lisäksi minua potkittiin. Yritin paeta paikalta, mutta nyt on kepinlyöntejä ympäri kehoa, Huuhtanen kertoo.

Lyöjiä oli Huuhtasen mukaan kaksi tai kolme. Lisäksi yksi henkilö yritti aluksi hyppypotkua ja sen jälkeen potkaisi Huuhtasta.

Sosiaalisessa mediassa on julkaistu välikohtauksesta viikonlopun jälkeen useita videoita.

Pahoinpitely kirjattu myös kuukausi sitten

Huuhtasen mukaan hänet on pahoinpidelty vastaavan mielenosoituksen yhteydessä myös noin kuukausi sitten.

– Menin silloin kuvaamaan Narinkkatorilla heidän mielenosoitustaan. Silloin minua lyötiin kepillä ja nyrkillä, Huuhtanen kuvailee.

Rikosylikomisario Jari Koski Helsingin poliisista vahvistaa, että vastaavasta tapauksesta tehtiin kuukausi sitten rikosilmoitus. Tuolloinkin mielenosoittaja pahoinpiteli kuvaamaan tullutta henkilöä.

Epäilty pahoinpitelijä otettiin tuolloin kiinni, mutta mielenosoittajat onnistuivat laittomasti vapauttamaan kiinniotetun poliisilta. Myös pahoinpitelyn uhri otettiin tuolloin kiinni, kuulusteltiin ja vapautettiin.

Eduskuntavaaliehdokas kertoo: Kuvasin kurdien mielenosoitusta, kun osa heistä hyökkäsi kimppuuni – "Yritin paeta paikalta, mutta nyt on kepinlyöntejä ympäri kehoa"

Tapauksen epäillyt rikosnimikkeet ovat pahoinpitely, haitanteko virkamiehelle ja vangin laiton vapauttaminen. Tapauksen poliisitutkinta on kesken.

Huuhtanen syyttää hyökkäystä poliittiseksi

Poliitikkoihin kohdistuneet väkivallanteot ja uhkatilanteet ovat puhuttaneet Suomea viime päivinä. Ulkoministeri Timo Soinin (sin.) kimppuun yritettiin käydä sunnuntaina, ja vasemmistoliiton eduskuntavaaliehdokas Suldaan Said Ahmed joutui maanantaina uhatuksi tilanteessa, jota poliisi tutkii lievänä pahoinpitelynä sekä kunnianloukkauksena.

Lue myös: Kansanedustajaehdokkaan kimppuun hyökättiin – kertoo yllätyshyökkäyksestä MTV:lle: "Haukkui pedofiiliksi ja huusi naaman edessä 'Haluutsä kuolla, haluutsä turpaan'"

Lue myös: Kansanedustajaehdokas: Uhkaava tilanne vihreiden vaalitilaisuudessa Tampereella – "Mies karjui uhkauksia kirveen hakemisesta ja veitsellä paloittelusta"

Lue myös: Ulkoministeri Timo Soinin kimppuun yritettiin käydä Vantaan Korsossa – vartijat taltuttivat Soldiers of Odin -tunnuksiin pukeutuneen miehen

Reformi-liikkeen riveistä eduskuntaan pyrkivä Panu Huuhtanen ei osaa sanoa, tiesivätkö mielenosoittajat Huuhtasen eduskuntavaaliehdokkuudesta.

– He tiesivät kyllä sen, että olen aktiivi, ja että olen Helsingin alueella järjestänyt mielenilmauksia. Kyllä se poliittisesti motivoitu hyökkäys kai oli, Huuhtanen sanoo.

Lisää aiheesta:

HS: Vihreiden ehdokas Kasper Kivistö kertoo tulleensa nuorten pahoinpitelemäksi hississä – lyötiin nyrkillä niskaan ja potkaistiin selkäänBen Zyskowiczin pahoinpitelijää pidettiin ensin äärioikeistolaisena ja sitten äärivasemmistolaisena – poliisin mukaan poliittista agendaa ei ollut: "Hermot meni"Vaalipäällikön murhan yritys ja patruunoita postissa – tällaisten hyökkäysten kohteeksi poliitikot ovat joutuneet Suomessa Kansanedustaja Ben Zyskowicz pahoinpideltiin Itäkeskuksessa – "Uhkasi heittää metron alle"Tänään oikeudessa: Timo Soinia yritettiin lyödä muovipullolla, näin ex-ulkoministeri kommentoi tapahtunutta tuoreeltaanMuistatko vielä? Myös nämä suomalaispoliitikot ovat joutuneet hyökkäyslinjalle
VäkivaltarikoksetPolitiikkaHelsinkiEduskuntavaalitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltarikokset
  • 7.12.17:05
    Helsinki

    Uutta tietoa: Helsingissä kaksi väkivaltarikosta itsenäisyyspäivän yönä

  • 7.12.07:31
    Helsinki

    Helsingissä epäilty väkivaltarikos – yksi loukkaantunut

  • 6.12.16:00
    Timo Vornanen

    Timo Vornanen valittaa tuomiostaan – kommentoi myös jatkoaan kansanedustajana

  • 5.12.13:39
    Timo Vornanen

    Rikostoimittajat: Käräjäoikeus ei antanut Vornasen selityksille mitään arvoa

  • 4.12.11:48
    Kotka

    Mies pahoinpiteli naista ravintolassa ja uhkasi muita teräaseella – jatkoi riehumista poliisin kanssa