Eduskunta aloitti tänään keskustelun vuoden 2019 budjetista. Koko viikon kestävä budjetin käsittely päättää eduskunnan syysistuntokauden, ja eduskunta äänestää voimaan valtion ensi vuoden budjetti tällä viikolla.
Valtiovarainvaliokunnan puheenjohtaja Timo Kalli (kesk.) avasi budjettikeskustelun toteamalla, että talousarvio ensi vuodelle varmistaa kasvua.
Kalli muistutti, että valtiovarainministeriön tuoreen ennusteen mukaan talous kasvaa noin 1,5 prosenttia ensi vuonna ja hidastuu siitä seuraavien vuosien aikana. Valtiovarainvaliokunnassa hallituksella on enemmistön ja valiokunnan mietinnössä kiitettiin hallituksen tekemää politiikkaa.
– Työllisyys on kehittynyt hyvin, ja työpaikkoja tullut lisää jonka seurauksena 72 prosentin työllisyystavoite täyttynee, Kalli totesi.
Kalli muistutti, että hyvästä suhdanteesta huolimatta julkisen talouden tila huononee.
"Hallitus jättää vastuun ensi vaalikaudelle"
Rakenteellisia uudistuksia pitää tehdä ensi vaalikaudella.
Ensi vuoden budjetti on 1,6 miljoonaa euroa alijäämäinen, ja tämän kattamiseksi otetaan lisävelkaa. Eilen hallitus kertoi vähentävänsä valtion velkaa vajaalla miljardilla.
Kokoomuksen Timo Heinonen peräänkuulutti vastuullisuutta kaikilta eduskuntapuolueilta.
– Valtiontalouden tarkastusvirasto arvioi, että ainakaan merkittäviin menolisäyksiin ei ole varaa ensi vaalikaudella. Velkaantuminen on saatava loppumaan, ja valtiontalous vahvemmalle pohjalle ennen seuraavaa laskusuhdannetta, sanoi Heinonen.

