Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Donald Trump pitää tänään puheen viikonlopun joukkoampumisten takia – veriteoissa kuollut yhteensä yli 30 ihmistä

Julkaistu 05.08.2019 14:03(Päivitetty 05.08.2019 15:42)

MTV UUTISET – STT

Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump puhuu tänään kansalle maassa viikonloppuna tehtyjen joukkoampumisten takia. Trump pitää puheensa Suomen aikaa kello viideltä iltapäivällä.

Trump sanoo Twitterissä, että ihmiset Texasin El Pasossa ja Ohion Daytonissa kuolivat turhaan.

Trumpin mukaan demokraattien ja republikaanien on nyt puhallettava yhteen hiileen. Hän kirjoittaa, että demokraattien ja republikaanien on saatava voimaan perusteelliset taustatutkimukset ja mahdollisesti kytkettävä ne maahanmuuttouudistukseen.

Trumpin mukaan traagisista tapahtumista on saatava aikaan jotain hyvää, ellei jopa erinomaista.

Viikonlopun verisin joukkoampuminen tehtiin Texasin El Pasossa ostoskeskuksessa. Ampumisessa kuoli 20 ihmistä.

Texasin lisäksi ampumisia tapahtui Ohion Daytonissa sekä Illinoisin Chicagossa. Yhteensä ampumisissa kuoli yli 30 ihmistä.

El Pason ampumista tutkitaan viharikoksena

Poliisi kertoi aiemmin, että 20 ihmisen kuoliaaksi ampumisesta lauantaina Texasin El Pasossa epäiltyä miestä vastaan on nostettu murhasyytteet. Murhasyytteistä saattaa Texasin osavaltiossa seurata kuolemantuomio. Tapausta on tutkittu viharikoksena.

Veriteot ovat herättäneet keskustelua siitä, onko Trumpin kielenkäyttö ainakin osittain syynä aseellisen väkivallan lisääntymiseen.

Yksi nimekkäimmistä presidentin arvostelijoista on Trumpin vuonna 2017 liittovaltion poliisin FBI:n johdosta erottama James Comey, joka vaatii New York Timesissa Trumpilta kovempia toimia rasismia vastaan. Comeyn mukaan Yhdysvaltain kansakunnan keskiössä on "radioaktiivinen, rasistinen keitos", jota Trump käyttää hyväkseen havitellessaan jatkokautta vuoden 2020 presidentinvaaleissa.

– Suuren osan historiastamme tuo keitos oli kuolettava ja hallitsematon, mikä johti afroamerikkalaisten orjuutukseen, terroriin ja sortoon, Comey kirjoittaa.

Comeyn mukaan viimeisen 50 vuoden aikana Yhdysvallat on onnistunut rakentamaan suojavalleja rasismia vastaan lainsäädännössä ja kulttuurissa. Nyt Trump kuitenkin käytöksellään purkaa noita suojakeinoja.

– Sen vaikutukset ovat nähtävissä. FBI:n työpöydällä on röykkiöittäin viharikoksia ja valkoisen ylivallan kannattajiin liittyviä tutkimuksia. Stadion täynnä amerikkalaisia, jotka tiesivät olevansa televisiossa, huusivat kuorossa "lähettäkää hänet takaisin".


Comey viittaa Trumpin heinäkuussa pitämään puheeseen, jonka aikana katsojat alkoivat huutaa iskulausetta ilman, että Trump yritti keskeyttää heitä. Iskulause viittaa kongressin demokraattiedustaja Ilhan Omariin, joka on syntynyt Somaliassa. Omar on Yhdysvaltain kansalainen.

Trump kommentoi joukkoampumisia sunnuntaina sanomalla, että "vihalla ei ole sijaa maassamme." Presidentti syytti väkivallasta tekijöiden mielenterveysongelmia.

– Meidän on saatava tämä loppumaan. Tätä on ollut meneillään jo vuosien ajan maassamme, Trump sanoi.

Meksiko uhkailee oikeustoimilla

El Pason väkivallan on tuominnut myös Meksiko, jonka kansalaisia kuolonuhrien ja haavoittuneiden joukossa oli useita. NBC Newsin mukaan Meksikon hallitus uhkaa ryhtyvänsä oikeustoimiin Yhdysvaltoja vastaan, jotta meksikolaisten turvallisuus Yhdysvalloissa saataisiin taattua.

Videolausunnossaan Meksikon ulkoministeri Marcelo Ebrard kutsui ampumista "barbarismiksi". Ebrard sanoi, että Meksiko pyrkii myös saamaan ampujan luovutettavaksi ja tuomittavaksi Meksikoon.

– Meksiko pitää tekijää terroristina, Ebrard sanoi.

Latinoenemmistöisessä El Pasossa 20 kuolleesta seitsemän oli meksikolaisia. Jo aiemmin Meksikon presidentti Andres Manuel Lopez Obrador kritisoi kannanotossaan Yhdysvaltain "holtittomia" aselakeja.

Juttua täydennetty kello 15.43.

Lisää aiheesta:

Obama: Yhdysvaltoja uhkaa ennennäkemätön kriisi – Valkoinen talo hyökkäsi hetiTrump palasi uhmakkaana julkisuuteen – salamurhayritys lisäsi tukea kannattajakunnassaTrump aloitti rajusti kritisoidun Kenoshan vierailunsa – jatkoi kärjistäviä puheitaan ja syytti protesteja "kotimaiseksi terrorismiksi"Trump ei tapaakaan selkään ammutun miehen perhettä – eivät halua olla tekemisissä presidentin kanssaTrump: Yhdysvaltalaisten täytyy tuomita valkoista ylivaltaa kannattavat ajatuksetDaytonin ampuja ampui myös oman siskonsa – yhteensä 30 ihmistä kuoli luoteihin Yhdysvalloissa viikonloppuna
Trumpin YhdysvallatDonald TrumpVäkivaltaiskutUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • Eilen18:06
    Yhteiskunta

    Suomi on välttynyt sabotaaseilta, sanoo Supon päällikkö – "Tilanne voi muuttua ja varmasti muuttuukin"

  • Eilen18:02
    Ampuma-aseet

    Murhasyyte epäillylle kansalliskaartilaisten ampujalle – Trump hyödynsi tragediaa heti

  • Eilen05:15
    Yhdysvallat

    Trump: Toinen Washingtonin ampumisessa haavoittuneista sotilaista on kuollut

  • to17:39
    Yhdysvallat

    FBI:n johtaja: Washingtonin ampumista tutkitaan terroritekona – tämä epäillystä tiedetään

  • to17:06
    Ukrainan sota

    Putin: Jos Ukraina vetäytyy Venäjän liittämiltä alueilta, lopetamme taistelut