Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Djokovic ja Federer ennätyksen kynnyksellä Australiassa, Hedmanilla vahva suosikki mestariksi – "Laittaisin roposeni likoon"

Novak Djokovic.
Novak Djokovic. 2019 Getty Images
Julkaistu 13.01.2019 20:03
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Serbialainen Novak Djokovic on suurin ennakkosuosikki tenniskauden ensimmäisen Grand Slam -turnauksen, Australian avointen miesten kaksinpelissä, arvioi C Moren tennisselostaja Jari Hedman. 

Djokovicin ranking käväisi viime kauden aikana 20. sijan huonommalla puolella, mutta Wimbledonin voitosta käynnistynyt loistava loppukausi huipentui paluuseen maailmanlistan ykköseksi.    

LUE MYÖS: Tennistähti Andy Murrayn ura sinettiä vaille paketissa – traaginen tapaus lapsuudessa varjostanut koko elämää

Suomen aikaa maanantain vastaisena yönä käynnistyvistä Australian avoimista Djokovic hakee uransa seitsemättä mestaruutta, millä hän nousisi yksin tilastoykköseksi ohi Roger Federerin ja Roy Emersonin. Samaan voi siis yltää myös titteliä puolustava Federer.  

– Kovilla kentillä Djokovicin tilasto on ylivoimaisesti paras muihin huippuihin verrattuna. Laittaisin roposeni likoon Djokovicin puolesta. Hän on voittanut siellä kuudesti, kuten Federerkin. Hän haluaa varmasti voittaa seitsemännen, Hedman ennakoi.  

Hedman kommentoi alla olevalla videolla lisää miestenniksen "mestarinelikon" hajoamista ja nuorien haastajien esiintuloa, uransa päättävän Andy Murrayn perintöä tennikselle, Serena Williamsin ennätysjahtia naisten kentillä sekä Henri Kontisen ja John Peersin menestysnäkymiä nelinpelissä. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Novak Djokovic: Peto sisälläni heräsiHenri Kontinen ja John Peers mestaruusjahtiin raikkaista lähtökohdista – "Vähän kuin avioliitto, paluu vaimon luokse on kiva"Tennismestarin ura pakettiin maanantaiaamuna? Hedman: Andy Murrayn loiston taustalla poikkeuksellinen ratkaisuKova väite! Ranskalaispelaaja uskoo Roger Federerin nauttivan erityiskohtelua – maailmanlistan kärkinimi puolustaaTennispersoona Hedmanilta napakat terveiset Vuoden urheilija -äänestäjilleWimbledon MTV:n kanavilla
TennisUrheiluRoger Federer

Tuoreimmat aiheesta

Tennis
  • 11:58
    Urheilu

    "Haluatteko jonkun kuolevan kentälle?" – Nyt tulee muutos

  • 12.12.09:24
    Urheilu

    Nyt jysähti: 20 vuoden pelikielto!

  • 5.12.08:06
    Venäjä

    Urheilutähti hylkäsi Venäjän

  • 23.11.22:23
    Urheilu

    Italia jyräsi Davis Cupin voittoon – kolmas mestaruus putkeen

  • 18.11.11:57
    Harri Heliövaara

    Harri Heliövaara, joko nyt? Suomen arvostettu palkinto tarjolla: "Mielenkiinnolla odotan"