Huomenta Suomessa keskusteltiin keskiviikkona siitä, miten digitalisaatio muokkaa arkeamme. Keskusteluun osallistuivat asianajotoimisto Dottirin Antti Toponen sekä ajatushautomo Demoksen Aleksi Neuvonen.
Digilaitteet ovat haukanneet ihmisten arjesta merkittävän osan sekä muuttaneet muiden muassa kommunikointitapojamme. Digitalisaatio näkyy arjessamme myös muilla tavoin– ja koko ajan vain enemmän.
Perusasia jo nyt on, että esimerkiksi asuntoja vuokrataan ja myydään digitaalisten järjestelmien kautta. Aleksi Neuvonen näkee mielenkiintoisimpana asumiseen liittyvänä digikysymyksenä Airbnb-palvelun, jossa ihmiset voivat vuokrata asuntojaan hotellihuoneen korvikkeeksi.
LUE MYÖS: Nainen vuokrasi asuntonsa Airbnb:n kautta – kotona odottivat karmeat tuhot: "Virtsaa oli kaikkialla"
– Se muuttaa myös asunnon ostamista ja hallintaa. Mitäpä jos meidän omistama tai vuokraama asunto on markkinoilla koko ajan, Neuvonen pohtii.
Antti Toponen sanoo, että tarpeen mukaan joustava asuminen voi vähentää asumiskuluja.
Joustavuutta myös kulkuvälineiden omistamiseen
Samanlainen tarpeen mukainen omistus tulee digitalisaation myötä vaikuttamaan myös ihmisten liikkumiseen. Viime aikoina katukuvaan on ilmestynyt esimerkiksi yhteiskäytössä olevia autoja ja polkupyöriä.