Yhdysvalloissa demokraattisenaattori Joe Manchin on ilmoittanut, että hän ei aio hakea jatkokautta. Länsi-Virginiaa edustavan Manchinin päätös voi tietää vaikeuksia demokraateille ensi syksyn vaaleissa.
Kasvava kuilu demokraattien ja republikaanien välillä halvaannuttaa kongressin ja pahentaa kansakunnan ongelmia, sanoi Manchin ilmoittaessaan aikeistaan.
– Olen tehnyt yhden elämäni vaikeimmista päätöksistä ja päättänyt, että en aio asettua uudelleen ehdolle Yhdysvaltain senaattiin, Manchin sanoi videolla, jonka hän julkaisi viestipalvelu X:ssä (entinen Twitter).
Manchinin äänestysvalinnat laittoivat useaan otteeseen kapuloita demokraattipresidentti Joe Bidenin rattaisiin.
Senaattori viittasi oman poliittisen tiensä kulkemiseen myös torstaisessa ilmoituksessaan.
– Kasvava kuilu demokraattien ja republikaanien välillä halvaannuttaa kongressin ja pahentaa kansakunnan ongelmia, hän sanoi.
– Suurin osa amerikkalaisista on yksinkertaisesti uupuneita.
Useasti törmäyskurssilla Bidenin kanssa
Senaatissa Manchin ehti toimia vuodesta 2010. Manchin käytti senaattorina ollessaan vaikutusvaltaansa muun muassa kaataakseen Bidenin mittavan Build Back Better -suunnitelman. Tämän jälkeen hän oli kuitenkin avainroolissa Bidenin aiempaa ehdotelmaa pienemmän, mutta niin ikään massiivisen elvytyspaketin IRA:n saamisessa läpi.
