Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kirjeenvaihtajan kommentti: Edustajat varoittavat jopa perustuslaillisesta kriisistä – Yhdysvallat saa tänään uuden kongressin

2:50Yhdysvaltojen kongressissa kuohuuVideo: MTV:n Mari Karppinen kertoo, mitä Yhdysvaltain uudessa kongressissa on luvassa.
Julkaistu 03.01.2023 09:31
Toimittajan kuva
Mari Karppinen

mari.karppinen@mtv.fi

Kongressissa luvassa on riitelyä, tutkintoja ja kulttuurisotia, kirjoittaa MTV Uutisten Yhdysvaltain kirjeenvaihtaja Mari Karppinen.

Marraskuun välivaalien tuloksena republikaanit ottavat edustajainhuoneen haltuunsa, demokraatit senaatin.

Kongressin kamarit on jaettu tiukasti kahtia, mutta erimielisyydet eivät jää puolueiden väliseksi. Yleensä muodollisuutena pidetty äänestys edustajainhuoneen puhemiehen paikasta on saanut draaman ainekset, sillä entisen presidentin Donald Trumpin tukema Kevin McCarthy on ollut vaikeuksissa kerätä omiltaan tarvittavat 218 ääntä (republikaaneilla on yhteensä 222 edustajaa). Moni republikaani vieroksuu McCarthya puhemieheksi henkilökohtaisista syistä ja mikäli äänestys ei mene kerralla läpi, se olisi ensimmäinen kerta sataan vuoteen, kun puolue joutuu järjestämään uudelleenäänestyksen puhemiehen paikasta. Historiallisuuden lisäksi se olisi McCarthylle noloa.

Republikaanien huolena inflaatio, demokraateilla terveydenhuolto

Puolueilla on hyvin erilaiset tavoitteet uudelle vuodelle. Republikaaniäänestäjät ovat pääosin huolissaan inflaatiosta, ruoan ja bensan hinnan noususta ja maahanmuutosta, kun taas demokraatit terveydenhuollosta, ilmastonmuutoksesta, köyhyydestä ja aborttioikeudesta. Uutistoimisto AP:n viikonvaihteessa julkaistussa kyselyssä äänestäjät ovat yhtä mieltä vain siitä, että kahtiajakautunut kongressi tuskin saa merkittäviä aikaan.

Republikaanit ottavat edustajainhuoneen mukana useat komiteat haltuunsa. Republikaanien voimannäytteitä tullaan näkemään erilaisilla tutkinnoilla muun muassa presidentti Joe Bidenin pojan Hunter Bidenin liiketoimista, Meksikon rajan tapahtumista, COVID-19 -viruksen alkuperästä ja Yhdysvaltain kaaottisesta Afganistanin vetäytymisestä. Myös woke-sanaa ja cancellointia tullaan kuulemaan republikaanien suusta usein, sillä puolue kokee olevansa demokraattien kanssa kulttuurisodassa. Republikaaneissa aiotaankin haastaa muun muassa Yhdysvaltain asevoimien monimuotoisuus-ohjelmia ja kriittisen rotuteorian opettamista akatemioissa.

Pelkona perustuslaillinen kriisi

Jos riitelyn odotetaan lisääntyvän, kokemuksen vähenevän. Kolmisen tusinaa kokenutta edustajaa ja puoli tusinaa konkarisenaattoria jättävät kongressin vapaaehtoisesti ja osa heistä kertoo pelkäävänsä perustuslaillista kriisiä. 50 vuotta demokraattisenaattorina toiminut Patrick Leahy kertoo NBC uutisten haastattelussa olevansa huolissaan, että Trump nousee jälleen haastamaan perustuslakia. Monen väistyvän edustajan huolena on, ettei edes perushallinnon pyörittäminen onnistu kahtiajakautuvalta kongressilta.

– Kaksi seuraava vuotta tulee olemaan julman kivualiasta ja se tulee satuttamaan maatamme, sanoi Kentuckyn osavaltion väistyvä demokraattiedustaja John Yarmuth New York Timesin haastattelussa.

Moni väistyvä edustaja pitikin viimeisen puheenvuoronsa Capitol Hillillä vetoamalla uusiin edustajiin, että nämä laittavat Yhdysvallat ja vallanpitäjän vastuun puolueensa edun edelle.

Lisää aiheesta:

Demokraatit voivat toivoa korkeintaan torjuntavoittoa Yhdysvaltain ensi tiistain välivaaleissaKirjeenvaihtajan kommentti: "Taistelu kansakunnan sielusta" – Joe Biden haluaa määritellä uudelleen, mistä tulevissa vaaleissa on kyseKirjeenvaihtajan kommentti: USA:ssa demokraattien uskottavuus horjuu – miten kansa voi luottaa puolueeseen, jonka poliitikot eivät luota oman puolueen johtoon?Kommentti: Trump on nyt republikaanien päänsärky – muu maa siirtyy eteenpäinKommentti: Donald Trump rakensi itse oman katastrofinsaKommentti: Unohtakaa Trumpin teatteri – uhka Yhdysvaltojen demokratialle piilee paljon syvemmällä
Bidenin YhdysvallatMari KarppinenUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Bidenin Yhdysvallat
  • 9.7.20:39
    Trumpin Yhdysvallat

    Zelenskyi vaihtaa Ukrainan Yhdysvaltain-lähettilään kriittisellä hetkellä

  • 6.3.20:03
    Ukrainan sota

    Reuters: USA saattaa perua ukrainalaispakolaisten oleskeluluvat

  • 12.2.23:16
    Ukrainan sota

    Trump sanoo tapaavansa Putinin Saudi-Arabiassa – Ukrainaan tulitauko "lähitulevaisuudessa"

  • 10.2.20:04
    Yhdysvallat

    FT julkaisi ennusteen: Näin Yhdysvallat romahtaa

  • 19.1.22:59
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump on sanonut olevansa diktaattori ensimmäisenä työpäivänään – tutkija uskoo shokeeraavaan alkuun