Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Clevelandin katupartiot herättävät levottomuutta – rynnäkkökiväärien kanssa kadulla

Poliiseja on tuotu myös muista osavaltioista Ohion Clevelandiin, missä republikaanit kokoontuvat parhaillaan puoluekokouksessa.  Myös katupartiot ovat aktiivisia.
Poliiseja on tuotu myös muista osavaltioista Ohion Clevelandiin, missä republikaanit kokoontuvat parhaillaan puoluekokouksessa. Myös katupartiot ovat aktiivisia.EPA
Julkaistu 20.07.2016 11:24

MTV UUTISET - STT

Yhdysvalloissa Rynnäkkökiväärejä kantavat maastopukuiset nuoret miehet saavat monet hätkähtämään Clevelandin keskustassa.

Clevelandissa järjestetään parhaillaan republikaani-puolueen puoluekokous ja kaupungin turvatoimet on kiristetty äärimmilleen. Clevelandissa on nähty myös mielenosoituksia.

Kiväärien piiput osoittavat maahan ja miehet näyttävät päättäväisen rauhallisilta, mutta silti heidän läsnäolonsa herättää monissa levottomuutta.  
Aivan tällaiseen eivät ole amerikkalaisetkaan tottuneet, vaikka aseenkanto-oikeus tässä maassa onkin monelle pyhä.  

23-vuotiaan Trevor Leisin puhetapa on tyyni ja muodollinen kuin virkavallan edustajalla. Hän kertoo edustavansa puolisotilaallista ryhmää nimeltä West Ohio Minutemen.  

– Olemme perustuslakia puolustava miliisi. Yhdysvaltojen kansalaisina meillä on oikeus aseen kantamiseen ja miliisin perustamiseen, hän sanoo.  

Leis vakuuttaa, ettei hänen ryhmänsä aio lietsoa väkivaltaa.  

– Olemme täällä suojelemassa viattomia. Haluamme suojella sivullisia ja paikallisia liikeyrityksiä, mikäli väkivaltaa puhkeaa.  

Ryhmä kunnioittaa hänen mukaansa kaikkia mielenosoituksia ja mielenosoittajia silloinkin, kun ovat näiden kanssa asiakysymyksistä jyrkästi eri mieltä.  

– Jokaisella on oikeus osoittaa mieltään.

”Auttava käsi poliisille”

Clevelandilainen poliisijärjestö yritti sunnuntaina turhaan kieltää avoimen aseiden kantamisen Clevelandin keskustassa, vaikka Ohion osavaltion lait sen sallivatkin.

Poliisit pelkäsivät, etteivät pystyisi mahdollisen väkivallan puhjetessa erottamaan väkivallantekijöitä muista asetta esillä kantavista.  

Leisin mukaan hänen puolisotilaallinen ryhmänsä on kuitenkin lämpimissä väleissä kaduilla partioivien poliisien kanssa. Hän kertoo ryhmänsä jäsenten ja poliisien jutelleen paljon ja tulleen toisilleen tutuiksi.  

– Olemme täällä tarjoamassa poliisille auttavan käden.  

Toistaiseksi auttavaa kättä ei ole tarvittu. Leis sanoo, ettei hänen ryhmänsä ole koskaan joutunut tilanteeseen, jossa olisivat nostaneet aseensa ihmistä vastaan.  

23-vuotias epäröi vastatessaan kysymykseen, miten pitkälle hän olisi valmis menemään auttaakseen poliisia.  

– Se riippuisi olosuhteista. Vaikea sitä on sanoa etukäteen.

Lisää aiheesta:

USA:n lääke kiristyneeseen ilmapiiriin: Ilmaista asekoulutusta – MTV:n kirjeenvaihtajakin tarttui aseeseenPoliisien laukauksista käynnistyneet levottomuudet ovat jatkuneet Yhdysvalloissa toisenakin yönä – paikalla ollut yhteenottoja mellakkapoliisien kanssaSuomalainen Jorma Huttunen partioi Yhdysvaltojen mielenosoituksissa poliisin etulinjassa – "Meitä on heitetty polttopulloilla, tiiliskivillä ja vaipoilla" Republikaanien puoluekokous alkaa tiukkojen turvatoimien varjossa – Amnesty lähettää tarkkailijoitaDallasilainen poliisi tuntee jännitteet ammuskelun jälkeen – turvatoimia lisättyUSA:ssa raskaasti aseistautuneet siviilit partioivat Meksikon rajalla terrorismin pelossa
Trumpin YhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Trumpin Yhdysvallat
  • Eilen07:13
    Ukrainan sota

    Kommentti: Onko läpimurto Berliinissä mahdollinen? Ukrainan tulevaisuudesta pelataan valtavilla panoksilla

  • 14.12.19:23
    Yhdysvallat

    MTV Texasissa: Demokraatit virittelevät vastaiskua Trumpille, mutta äänestys-apatia vaivaa

  • 12.12.20:11
    Donald Trump

    Trump julkisti miljoonan dollarin kultakortin – tulossa sitäkin härskimpi rahastus

  • 12.12.06:38
    Venezuela

    Venezuelan presidentti syyttää: USA aloitti uuden merirosvouksen aikakauden Karibialla

  • 12.12.06:12
    Republikaanit

    Trumpille takaisku Indianassa