Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Caruna karsii verkkoinvestointeja ja moittii uutta hintojen hillitsemiseen tarkoitettua valvontamallia: "Rahat ei riitä"

Kuvituskuva / All Over Press
Julkaistu 21.02.2024 18:54

MTV UUTISET – STT

Verkkoyhtiöt ovat valittaneet päätöksestä, jolla yritetään hillitä sähkönsiirron kallistumista.

Kymmenet sähköverkkoyhtiöt hakevat täytäntöönpanokieltoa Energiaviraston uudelle valvontamallille, jolla pyritään suitsimaan sähkön siirtohintojen korotuksia.

Asia käy ilmi markkinaoikeudelle toimitetuista valituksista. Uuden mallin täytäntöönpanon kieltämistä hakee yli 60 yhtiötä, joukossa muun muassa iso verkkoyhtiö Caruna.

"Rahat ei riitä"

Lisäksi yhtiöt hakevat muutosta itse pääasiaan eli Energiaviraston päätökseen uudesta valvontamallista.

Esimerkiksi Caruna vaatii, että oikeus kieltää heti päätöksen täytäntöönpanon kunnes valitus on lainvoimaisesti ratkaistu. Siihen asti tulisi Carunan mukaan noudattaa vanhan mallin mukaisia valvontamenetelmiä.

Verkkoyhtiöiden hinnoittelun uusi valvontamalli tuli voimaan vuoden alussa. Siirtohintojen on ennakoitu kohoavan myös jatkossa, mutta uuden mallin uskotaan hillitsevän hintojen nousua. Yhtiöiden mukaan niiden kyky investoida verkkoihin heikkenee.

Caruna kertoi keskiviikkona vähentävänsä investointejaan uuden valvontamallin takia. Yhtiön mukaan tämän vuoden investointeja on karsittu noin 60 miljoonalla eurolla.

– Meillä eivät rahat riitä viemään investointeja eteenpäin alkuperäisten suunnitelmien mukaisesti, sanoi Carunan talous- ja varatoimitusjohtaja Noora Neilimo-Kontio.

Caruna muun muassa lykkää suurjännitejohdon rakentamista Espoossa ja sanoo, että tuuli- ja aurinkovoiman liittämisajat verkkoon pitenevät. Vihdissä sähköverkon maakaapelointi lykkääntyy, ja Joensuussa energiahankkeita uhkaa viivästyä investointien hidastumisen takia, yhtiö listasi.

Caruna katsoo valituksessaan, että päätös uudesta valvontamallista on lainvastainen.

Laskuttamattomia tuottoja

Carunan mukaan tulevista sähkön siirtohintojen korotuksista ei vielä ole päätöksiä.

Neilimo-Kontio kertoi, että Caruna Oy:n asiakkailta ei ole aiempina vuosina laskutettu kaikkea sitä liikevaihtoa, joka valvontamenetelmien mukaan olisi voitu laskuttaa. Tällaisia laskuttamattomia tuottoja kutsutaan valvontamallissa alijäämäksi.

– Omistajamme ovat ikään kuin antaneet Caruna Oy:n asiakkaille maksuaikaa. Nyt meillä on mahdollisuus ja muutoksista johtuen kassavirrallinen tarvekin se kertynyt alijäämä sieltä seuraavien vuosien aikana tasata.

1:05Sähkömarkkinoilla syttyi raju rahakiista – verkkoyhtiöt käärmeissäänKatso myös: Sähkömarkkinoilla syttyi raju rahakiista – verkkoyhtiöt käärmeissään

Lue myös: Asiantuntijat vastaavat: Näin kävisi, jos kaikki suomalaiset pakotettaisiin pörssisähköön

Asiantuntijat neuvovat: Näin pienennät sähkönkulutusta talvilomalla

Autosi voi päätyä poikkeusoloissa valtion käyttöön – tätä joukkoa käsky ei koskisi

Lisää aiheesta:

HS: Sähkönjakeluyhtiö Carunan omistajat hakevat valtiolta miljardikorvauksiaSähkömarkkinoilla syttyi raju rahakiista – verkkoyhtiöt käärmeissäänSähköyhtiöt ryöpyttävät hallituksen esitystä takautuvasta sähkötuesta – mittavat kulut asiakkaiden maksettavaksiSähkön siirtohintoihin kaavaillut korotukset suututtivat suomalaiset taas: "Unettomia öitä tiedossa, kyllä ihminen ahtaalle ajetaan" – näin Caruna kommentoi väärinkäsitystäCaruna-pomo kummastelee poliitikkojen älämölöä: Hintojen korotus oli kyllä tiedossaSähkön hinta nousee – siirtomaksujen korotukset yllättivät Energiaviraston
SähköTalousEnergiaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Sähkö
  • 16.11.16:27
    Ukrainan sota

    Valeri kuoli Tshernobylin raunioihin – nyt Venäjä tappoi "helvetin läpi käyneen" lesken

  • 14.11.10:23
    Myrskyt

    Lapissa pyryttänyt liki hirmumyrskylukemin – maaseutu pimeni

  • 13.11.15:04
    Suomi

    380 kilometriä pitkä voimajohto alkoi kuljettaa sähköä Suomen ja Ruotsin välillä

  • 9.11.07:41
    Ukrainan sota

    Ukrainassa pitkiä sähkökatkoja Venäjän iskujen jäljiltä

  • 24.10.06:15
    Helsinki

    Helsingissä ällistyttävä poraushanke: Lämmitystä kokonaiselle sairaala-alueelle