Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Carl Bildt hyökkää Trumpin viljelemää Ruotsi-kuvaa vastaan – "Jätä golf väliin ja tule katsomaan"

Bildt epäilee Trumpin tietämystä Ruotsista erittäin vähäiseksi.
Bildt epäilee Trumpin tietämystä Ruotsista erittäin vähäiseksi.
Julkaistu 25.02.2017 09:48(Päivitetty 25.02.2017 10:57)

MTV UUTISET - STT - TT

Ruotsin entinen pääministeri Carl Bildt on ryhtynyt vastahyökkäykseen Yhdysvaltain presidentin Donald Trumpin ruokkimaa Ruotsi-kuvaa vastaan.

Bildt valittaa kirjoituksessaan Washington Postissa, että Trump panettelee Ruotsia yrittäessään löytää syitä Yhdysvaltain sulkemiseksi. Bildt epäilee Trumpin tietämystä erittäin vähäiseksi.

– Kehottaisin häntä jättämään väliin yhden golfviikonlopun ja tulemaan Ruotsiin katsomaan, jollei siitä syntyisi suurta myllerrystä.

Trump ei Bildtin mukaan löytäisi paratiisia, sillä kaikilla mailla on omat ongelmansa. Sen sijaan Bildt lupaa Trumpin löytävän yhden aikamme eloisimmista ja innovatiivisimmista pienistä maista.

Trump on viime päivinä antanut ymmärtää, että Ruotsi on maa, jossa maahanmuutto aiheuttaa suuria ongelmia. Ruotsi-piikittely sai eilen jatkoa Trumpin puhuessa kannattajilleen konservatiivipoliitikkojen konferenssissa CPAC:ssä.

– Katsokaa, mitä Ruotsissa tapahtui. Rakastan Ruotsia. Hieno maa. Hieno kansa. Rakastan Ruotsia. Mutta ihmiset siellä ymmärtävät, että olen oikeassa, Trump sanoi täsmentämättä kuitenkaan, mitä Ruotsissa tapahtui.

Tuntematon ruotsalainen Foxin kommentaattorina 

Ruotsi-keskusteluun on antanut oman panoksensa konservatiivinen yhdysvaltalainen Fox News -kanava. Ruotsissa hämmästellään kanavan ohjelman asiantuntijavalintaa, jossa Ruotsin suurkaupunkien ja lähiöiden rikostilannetta kommentoi muuan Nils Bildt. Fox esitteli hänet ruotsalaiseksi puolustuksen ja kansallisen turvallisuuden neuvonantajaksi, kertoi Dagens Nyheter -lehti. 

Englanninkielisestä tittelistä Swedish Defense and National Security Advisor syntyy mielikuva, että miehellä olisi jonkinlainen virallinen asema Ruotsissa. Dagens Nyheterin mukaan kyseistä Bildtiä ei tunneta Ruotsin puolustusvoimissa tai ulkoministeriössä.

Ruotsissa tuntematon Bildt pääsi ääneen torstaina Bill O´Reillyn haastattelemana. Ruotsi kuvattiin ohjelmassa rikollisuuden piinaamaksi maaksi. Rikollisuus kytkettiin maahanmuuttoon.

Nils Bildt vakuuttaa sähköpostissaan Dagens Nyheterille ja Metro-lehdelle, että viralliselta kalskahtava titteli ei ole hänen oma valintansa eikä hän voinut päättää siitä.

– Titteliä käytti Fox Newsin toimittaja, Bildt kirjoitti.

Ruotsalaismies pyörittää Yhdysvalloissa useita turvallisuusalan yrityksiä. Hän muutti pois Ruotsista vuonna 1994 ja vaihtoi sukunimensä Bildtiksi vuonna 2003.

Nimenvaihdoksen syystä ei ole kerrottu julkisuudessa, mutta nimi eittämättä tuo mieleen entisen pääministerin Carl Bildtin. Tämä on kansainvälisestikin tunnettu poliitikko, joka kommentoi asioita aktiivisesti julkisuudessa.

1:11Ranskan presidentti ärähti Trumpille

Lisää aiheesta:

"Venäjän pitäisi antaa hyökätä Ruotsiin" – lehti paljastaa ruotsidemokraattien työntekijän Kreml-propagandanRuotsin pääministeriksi voi nousta ensimmäistä kertaa nainen – "Ruotsi on fantastinen maa, mutta se voi olla myös parempi"Vaihdettu nimi ja rikostausta – Kuka on Ruotsista synkän kuvan USA:ssa maalannut "asiantuntija" Nils Bildt? Trumpin Ruotsi-kommentit saivat jatkoa – presidentti ei usko Ruotsin pärjäävän maahanmuuton kanssaProfessori: Kun Trump innostuu, totuudella ei ole enää niin väliäTrump selittelee Twitterissä: Ruotsi-kommenttini viittasi Fox Newsin raporttiin
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 07:40
    Ukrainan sota

    Axios: Ukrainan tilanteesta määrä keskustella lauantaina Pariisissa

  • 06:51
    Thaimaa

    Thaimaan pääministeri hajotti maan parlamentin, edessä uudet vaalit

  • 06:38
    Venezuela

    Venezuelan presidentti syyttää: USA aloitti uuden merirosvouksen aikakauden Karibialla

  • 06:20
    Hävittäjät

    F-35-valmistaja MTV:lle: "Suomi on meille erityinen"

  • 06:12
    Trumpin Yhdysvallat

    Trumpille takaisku Indianassa