Kysy Liikenneturvallisuudesta -sarjassamme lukijoiden kysymyksiin vastaavat Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen ja muut liikenneturvallisuuden asiantuntijat joka perjantai. Lähetä kysymyksesi osoitteeseen autot(a)mtv.fi.
MTV Autojen lukija Heikki toi esille olennaisen asian koskien ryhmityskaistalle ajoa bussipysäkin kautta.
On paikkoja, joissa linja-autopysäkki on juuri ennen hidastus- tai ryhmityskaistan alkua. Osa autoilijoista ryhmittyy jo linja-autopysäkille ja ajaa pysäkkialueen läpi. Tällöin vaarana on, että se, joka ryhmittyy vasta pysäkin jälkeen, saa kylkeensä pysäkin kautta koukkaavan.
Kummalla on tilanteessa väistämisvelvollisuus?
Vastaajana Autoliiton koulutuspäällikkö Teppo Vesalainen:
Linja-autopysäkin kautta ei saisi oikaista rampille vaan ryhmittäytyminen pitäisi tehdä vasta pysäkkialueen päätyttyä, kuten auto B kuvassa 1 tekee. Yleensä pysäkkialueen päättyminen on selkeästi ilmaistu tiemerkinnällä. Talvella tiemerkintä ei välttämättä näy, mutta se ei silti muuta tilannetta, koska linja-autopysäkki on aina merkitty myös liikennemerkillä.
Päälleajo-oikeutta ei ole
Linja-autopysäkin kautta ajava auto A ajaa liikennesääntöjen vastaisesti, jolloin autolla B ei periaatteessa ole väistämisvelvollisuutta A:ta kohtaan.
Kuva 1:

Toisaalta tieliikennelain 21 § sanoo ajoneuvon siirtämisestä sivusuunnassa, että kuljettaja saa siirtää ajoneuvoa sivusuunnassa vain, milloin se voi tapahtua vaaratta ja muita tarpeettomasti estämättä. Näin ollen on myös mahdollista, että oikeaa ajolinjaa käyttänyt auto B katsotaan syylliseksi - ainakin osittain.


