Rauman Lukon juniorijääkiekkojoukkueen valmentaja pelasti joukkueen onnettomuudelta viime lauantaina, kun joukkueen kuljettaja menetti yllättäen tajuntansa kesken ajon.
B-juniorijoukkue oli menossa lauantaina iltapäivällä Espoon Bluesin vieraaksi, kun lähellä määränpäätä bussin kuljettaja menetti tajuntansa Kehä II:lla.
– Näytti siltä, että auto on omalla kaistalla, mutta sitten näyttikin, että ollaan väärällä kaistalla. Huomasin, että kuski on tiedottomassa tilassa, ja nyt täytyy tehdä jotain tai muuten käy pahasti.
Näin kertoo Lukon B-junioreiden maalivahtivalmentaja Timo Vuorela, joka istui kuskin läheisyydessä ulko-oven puoleiselle penkkirivillä.
– Edessä näkyi kallioseinä, oikealla autoja ja kun katsoin vielä enemmän oikealle, näin meidän ajokaistan. Ajattelin, että tuonne täytyisi jotenkin yrittää, Vuorela jatkaa.
Katso video: Bussi syöksyi junaradalle Kuopiossa elokuussa. Juttu jatkuu videon jälkeen.
1:16
"Olisi voinut tapahtua mitä vain"
Rikosylikonstaapeli Jukka Koivunen Länsi-Uudenmaan poliisista kertoo, että tapahtuman kulku on vielä osittain hämärän peitossa eikä poliisilla ole täyttä käsitystä, miten bussi on liikkunut.

