Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:06Neljä 13-vuotiasta loukkaantui Vaasassa: Auto suistui tieltä lujaa vauhtia ja syttyi tuleen – näin murheelliselta turmapaikalla näytti päivän valjettuaVideo turmapaikalta: Neljä 13-vuotiasta loukkaantui Vaasassa, kun auto suistui tieltä lujaa vauhtia ja syttyi tuleen

Tämä kaikki Vaasan rajusta 13-vuotiaiden ulosajosta tiedetään – auto otettu käyttöön yhden nuoren perheeltä: "En muista 20-vuotisen virkaurani varrelta tällaista"

Julkaistu 09.10.2020 18:17
Toimittajan kuva

Sanni Mattila

sanni.mattila@mtv.fi

Sairaalahoitoon joutuneita nuoria kuulustellaan poliisin mukaan aikaisintaan ensi viikon loppupuolella.

Vaasassa tapahtui keskiviikon ja torstain välisenä yönä raju ja varsin poikkeuksellinen liikennennettomuus. Auton kyydissä oli neljä 13-vuotiasta nuorta.

Pohjanmaan poliisilaitoksen viestintäpäällikön Mikael Appelin mukaan nuoria ei ole vielä kuulusteltu.

– Olemme käyneet vanhempien kanssa keskusteluja ja sopineet, että nuoria kuullaan todennäköisesti ensi viikon loppupuolella, jos he ovat siinä kunnossa, Appel sanoo.

Yksi nuorista loukkaantui vakavasti ja kolme muuta lievemmin. Heidät vietiin onnettomuuspaikalta ambulanssilla sairaalaan. 

Poliisi ei vahvista, onko osa nuorista päässyt jo pois sairaalasta. Yhdellä oli turvavyö, muut lensivät autosta ulos. Poliisi ei kommentoi, millä paikalla turvavyötä käyttänyt nuori matkusti autossa. 

Lue myös: Neljä alaikäistä loukkaantui ulosajossa Vaasassa - auto syttyi tuleen

“Harvinainen tapaus” 

Onnettomuuden tiedotuslinja on muutenkin niukka asianosaisten alaikäisyyden vuoksi. Koska he ovat alle 15-vuotiaita, tutkinta ei johda oikeudenkäyntiin tai rangaistuksiin. Appelin mukaan kyseessä on etupäässä lastensuojeluviranomaisten haltuun jäävä asia.

Poliisi tutkii tapausta muun muassa törkeänä liikenneturvallisuuden vaarantamisena ja törkeänä vammantuottamuksena. Rikosnimikkeet voivat vielä täsmentyä tutkinnan aikana.

Poliisi pitää onnettomuutta poikkeuksellisena. Appelin mukaan Pohjanmaan poliisilaitoksen alueella tapahtuu vuodessa muutama raju ulosajo, jossa on osallisina nuoria henkilöitä.

– En muista 20-vuotisen virkaurani varrelta alueeltamme tapausta, jossa olisi ollut mukana näin nuoria ja lopputulos olisi tällainen. Se on harvinaista. Alaikäisiä kuljettajia toki on välillä liikentessä, mutta en muista tämäntyyppistä tapausta.

Lue myös: 13-vuotiaat kaahasivat autolla poliisia pakoon Vaasassa: auto suisti tieltä ja syttyi tuleen, neljä alaikäistä loukkaantui

Auto luvatta käyttöön

Auto roihahti onnettomuuden jälkeen liekkeihin, joka osaltaan lisää tapauksen poikkeuksellisuutta.

– Autot voivat mennä rajusti lyttyyn tällaisissa ulosajoissa, mutta en myöskään muista tapauksia, joissa auto olisi syttynyt palamaan. Jos jokin osa sattuu menemään rikki ja bensaa valuu, niin pienikin liekki tietenkin riittää siihen, että auto syttyy tuleen, Appel sanoo.

Poliisin tietojen mukaan auto oli onnettomuudessa mukana olleen nuoren perhepiiristä. Virkavallan tämänhetkisen käsityksen mukaan auto oli otettu luvatta käyttöön.

– Ei ole tullut ilmi mitään sellaista, että luvallisesti olisi annettu auto käyttöön alaikäisille. Tähänkin saamme selvyyden, kun nuoria kuulustellaan, Appel sanoo.

Näin kaikki tapahtui 

Nuoret ajoivat poliisipartiota vastaan torstain vastaisena yönä puolenyön aikaan. Auton epävarma eteneminen herätti poliisien kiinnostuksen. 

Partio kääntyi Vaasaa kohti ajavan auton perään ja väläytti pysäytysvaloja. Auto pysähtyi, poliisi koputti kuskin ikkunaan. Yhteistyön sijaan kuski vältteli katsekontaktia rattia puristaen ja lähti pakoon. 

Auto sai etumatkaa ja partio kadotti näköyhteytensä siihen. Pian partio huomasi kuitenkin, että moottoritierampin läheisyydessä on jonkinlainen tulipalo. Pakeneva auto oli poliisin arvion mukaan ajanut noin 140 kilometrin tuntivauhtia ja päätynyt lähes 50-metriseen ilmalentoon, kun kuski on ajanut rampille. Onnettomuus tapahtui valtatie 3:lla, lähellä Vaasan ABC:tä.

Paikalle sännänneet poliisit löysivät auton ulkopuolelta maasta neljä nuorta, joista kaksi oli menettänyt tajuntansa. Auto roihahti ilmiliekkeihin pian sen jälkeen, kun partio oli päässyt paikalle. 

Työvuorossa ollut vanhempi konstaapeli kirjoitti tapahtumien kulusta pitkän Facebook-kirjoituksen, jonka voit lukea täältä.

Lue myös: Poliisin koskettava tarina 13-vuotiaiden turmapaikalta Vaasasta: "30 sekuntia myöhemmin auto on yhtä tulimerta, renkaat räjähtävät ja palasia lentelee ympäriinsä"

Lisää aiheesta:

Lexus halkesi kahtia – poliisi kartoittaa rajun kolarin silminnäkijöitäIkaalisten epäilty yliajaja pääsi vapaaksi: Tämä 16-vuotiaan tytön kuolemaan johtaneesta onnettomuudesta tiedetään nytPoliisin koskettava tarina 13-vuotiaiden liikenneturmasta Vaasasta: "30 sekuntia myöhemmin auto on yhtä tulimerta, renkaat räjähtävät ja palasia lentelee ympäriinsä"Alle 15-vuotiaan kuljettama auto pakeni poliisia ja ajoi katolleen Ylöjärvellä – poliisi: "Kyseessä on lastensuojeluasia"Kalajoen tuhoisasta onnettomuudesta selvinnyt nuori oli tajuissaan pelastajien saapuessa: "Ymmärtääkö hän edes vielä, mitä on tapahtunut?"Espoon turma-auton nopeus saattoi olla jopa 100 km/h – "Auto joutui aikamoisen voiman kohteeksi"
VaasaPoliisiLiikenneonnettomuudetLiikenneNuoretRikos

Tuoreimmat aiheesta

Vaasa
  • 10.9.05:17
    Sosiaalinen media

    Syyttäjän ilakoiva Facebook-päivitys oli väärin – "Ai että mä tykkään voittaa"

  • 29.8.20:20
    Veneet ja laivat

    Vakoilualukseksi epäilty HAV Dolphin lähti Vaasan satamasta

  • 29.8.12:15
    Oikeudenkäynnit

    Kouluiskua suunnitelleen naisen tuomio säilyi ennallaan hovioikeudessa

  • 28.8.23:12
    Vakoilu

    Vakoilusta epäilty rahtialus sai Tullilta puhtaat paperit – "Meidän osaltamme asiat on taputeltu"

  • 27.8.14:08
    Venäjä

    Vaasaan saapuva laiva vakoiluepäilyjen kohteena – Orpo: "Täytyy erityisen tarkasti valvoa"