Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bumtsibum-kapteeni Lasse Piirainen: Kunnia olla mukana!

Numi Nummelin
Julkaistu 29.11.2016 11:20

MTV VIIHDE

Bumtsibumin kapteeni, taiturimainen kosketinsoittaja Lasse Piirainen on soittanut pianoa jo 30 vuotta.

Lasse Piirainen elää musiikista ja hän pitää pestiään Bumtsibum-kapteenina suurena kunniana.

– On hienoa päästä tekemään tekemään tämän päivän versiosta klassikko-ohjelmasta! Odotan isoja tunteita, vauhtia ja vaarallisia tilanteita sekä hienoja musiikkiesityksiä, Piirainen kertoo.

Kokenut pianisti lupaa Bumtsibumin tekevän näyttävän paluun.

– Ohjelma tulee tarjoamaan sopivaa haastetta, kun tehtävät vaativat nopeaa spontaania reagointia, heittäytymistä ja improvisaatiota, kapteeni pohtii tulevaa.

Bumtsibumissa vieraita ja vakiojäseniä yhdistää rakkaus musiikkiin ja se varmasti näkyy.

– Ilman musiikkia en voisi elää. Se on ammatti, harrastus, intohimo, rakkaus. Loputon ilon, voimaantumisen, inspiroitumisen ja energian lähde. Se on myös tapa välittää tunteita ja kommunikoida. Ohjelman tekemisestä tulee todella hauskaa mahtavan työryhmän sekä tietysti suomalaisten huippuartistien kanssa, Lasse pohtii.

Piirainen on tunnettu mies suomalaisten huippuartistien taustalla. Hän on keikkaillut 15 vuoden ajan kotimaisten artistien kanssa, tällä hetkellä hän soittaa Isaac Elliotin, Kasmirin, Waltteri Torikan ja Vesa-Matti Loirin kanssa. Soittamisen lisäksi hän säveltää, sovittaa ja tuottaa musiikkia sekä itselleen että muille. Piirainen on myös soittanut koskettimia monissa television musiikkiohjelmissa. 

Piirainen vaikuttaa myös Norma John -yhtyeessä yhdessä X Factor -kilpailusta tutun Leena Tirrosen kanssa. Norma John edustaa Suomea Euroviisuissa toukokuussa 2017 kappaleella Blackbird.

Lisää aiheesta:

Kalle Lindroth juontajapestistä: BumtsiBum! oli lapsena viikon kohokohtaBumtsibum-kapteeni Heikki Puhakainen: Pidetään hyvät bileet!Kapellimestari Mikko Kosonen: Nopeus, uskallus ja tenho ovat valttiaBumtsibumin juontaja Kalle Lindroth: Isoilla lavoilla, isoilla valoilla!Taiturimainen Bumtsibum-bändi lupaa heittäytyä!Tässä ovat paluun tekevän Bumtsibumin juontaja ja kapteenit!