Bulgariassa opettajat, sosiaalityöntekijät ja poliisit kiertävät ovelta ovelle eri puolilla maata houkutellakseen kymmeniätuhansia romanivanhempia lähettämään lapsensa kouluun. Taustalla on hallituksen tavoite saada kaikki lapset koulun penkille.
Opetusministeri Krasimir Valchevin mukaan Bulgariassa noin 130 000 lasta ei käy lainkaan koulua. Suurin osa heistä on romaneita. Tuoreen tutkimuksen mukaan noin 22 prosenttia maan romaneista on lukutaidottomia ja vain yhdeksällä prosentilla on toisen asteen koulutus – siitä huolimatta, että se on kaikille pakollinen. Monet eivät myöskään puhu bulgarian kieltä.
Kouluun houkuttelulla taistellaan myös lukutaidottomuutta, teiniraskauksia ja ghettoutumista vastaan.
Romanilasten pitää osallistua kodin töihin
Romaniperheiden luona kiertää yli tuhat opettajien, poliisien ja sosiaalityöntekijöiden ryhmää. Koulupudokkaiden löytäminen on kuitenkin vaikeaa, ja monet romanit eivät edes avaa vieraille ovea. Seitsemästä kodista vain yhdessä avattiin ovi vierailijoille, kun AFP:n toimittaja kiersi yhden ryhmän mukana.
Sosiologi Alexey Pamporovin mukaan monet romanilapset lopettavat koulun, sillä heidän pitää osallistua töihin kotona.
– Tytöt katsovat nuorempien sisarustensa perään ja pojat työskentelevät isiensä kanssa esimerkiksi rakennustyömaalla, hän kertoo.

