Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Brother Christmas vastaa rahankäytön epäselvyyksistä syyttäneille äideille: "Säästin rahat seuraavaan kohteeseen"

Julkaistu 26.02.2018 18:23
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa
Toimittajan kuva

Juulia Jaulimo

juulia.jaulimo@mtv.fi

Brother Christmas vastaa MTV Uutisten haastattelussa äideille, jotka ovat syyttäneet häntä hyväntekeväisyysrahojen väärinkäytöstä. Hän sanoo, että kuolevien lasten unelmat toteutettuaan hän halusi säästää jäljelle jääneet rahat seuraavaan hyväntekeväisyyskohteeseen.

Brother Christmas -hyväntekijänä esiintyvän 35-vuotiaan Ari Koposen hyväntekeväisyystoiminnan rahankäyttöön liittyy epäselvyyksiä, uutisoi Helsingin Sanomat eilen.

Helsingin Sanomat perustaa väitteensä Koposen lähettämään viestiin, jossa hän kertoo keräävänsä rahaa lähinnä itselleen, ja kahden Koposen auttaman äidin haastatteluun.

Äidit kertovat, että rahaa oli kertynyt enemmän kuin lapsen unelman toteuttaminen oli vaatinut, mutta koko summa ei ollut tullut perheelle. Äitien mukaan heille oli lähetetty lisää rahaa vasta, kun he olivat huomauttaneet siitä Koposelle.

Koponen on aiemmin kuitannut Helsingin Sanomien julkaiseman viestin vitsailuksi ja kertoo nyt MTV:lle, että hän auttoi häntä syyttäneitä äitejä ennen kuin hänellä oli rahankeräysoikeutta.

– Myimme yhdistyksen tuotteita ja niillä rahoilla lähdimme toteuttamaan näitä unelmia. Ideana oli se, että tehdään unelma ja jos jää varoja, käytetään ne muiden apua tarvitsevien hyväksi, Koponen selittää.

– Ehkä olisi pitänyt kommunikoida paremmin perheiden kanssa. Ollaan opittu matkan varrella. Ei tässä olla täydellisesti tehty.


Koponen kertoo vievänsä kirjanpidon avattavaksi ja selvittävänsä epäselvyydet. Hän kertoo, että toiminnan jatko on nyt yrityksistä ja ihmisistä kiinni.

– Iso kolhuhan tässä on tullut ja katsomme, miten voimme korvata sen, jos voimme. Sen, jatkuuko toiminta, kun tämä selvitys on saatu maaliin, päättävät ihmiset ja yritykset.

Kotimaa
Toimittajan kuva
Raija Kantomaa
MTV Uutiset
Toimittajan kuva
Juulia Jaulimo
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Näihin rikoksiin Anteeksi Pekka -huijaaja on voinut syyllistyäVäsynyt ja laihtunut Brother Christmas MTV Uutisten lähetyksessä: Lahjoittajat ovat kaikonneet lähes kokonaan3 tiukkaa kysymystä Brother Christmasin rahankäytöstä – Koposen toimintaa läheltä seurannut vastaaBrother Christmas MTV:lle: Julkistan tilikirjani todistaakseni väitteet vääriksiBrother Christmas: Kirjanpitoni avaamisessa ei ole ongelmaa – "Kuitit pyritään pyytämään kaikilta, varmasti on yksittäisiä keneltä niitä ei ole ollut"HS: Brother Christmasin raha-asioissa epäselvyyksiä – autetun äidin mukaan "kukaan ei tiedä, mihin raha menee"

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 08:50
    Pudasjärvi

    Pasi otti tuhotulvasta ilon irti: Pääsi luistelemaan keskelle metsää – katso video

  • 08:35
    Seinäjoki

    I-P: Huoltaja kävi käsiksi opettajaan

  • 07:57
    Matkailu

    Suomi rohmuaa matkailijoilta Norjalta – Lappi toivoo kuumeisesti lisää suoria lentoja

  • 06:29
    Katariina Souri

    Katariina Souri aikoo perustaa puolueen – nettiosoite vietiin heti nenän edestä

  • 06:12
    Junat

    Miksi vessaan ei saanut mennä ennen lähtöä? VR kertoo syyn yllättävään kuulutukseen