Brittimedia BBC lyttäsi Helmarien riemukkaan voittomaalin "naurettavaksi" – sosiaalisessa mediassa Amanda Rantanen sai silkkaa suitsutusta
Amanda Rantasen riemukas "naamamaali" villitsi somen, kun Helmarit haki Skotlannista kallisarvoisen EM-karsintavoiton tiistai-iltana. Iso-Britannian yleisradioyhtiö BBC:n skotlantilaistoimitus lyttäsi voittomaalin kuitenkin omassa live-seurannassaan täysin.
– Se oli naurettava maali. Jos ei naura, niin itkee. Rantasella ei ole hajuakaan, että hän on tehnyt maalin, BBC:n artikkelissa vähäteltiin ottelun ratkettua.
Skotlannin tappio tarkoitti sitä, ettei maata nähdä lainkaan vuoden 2022 EM-kisoissa. Kyseessä oli jättimäinen pettymys maalle, sillä se pelasi vielä viime kesänä Ranskan MM-kisoissa.
Helmarit jatkaa sen sijaan EM-karsintalohkon kärjessä Portugalin kanssa, kun ottelukierroksia on jäljellä enää kaksi kappaletta. Rantasen nimi oli pelin jälkeen satojen suomalaisten huulilla ja sosiaalinen media suorastaan tulvi ylistyssanoja.
– Huikeaa!!!! Mahtavaa!!!! Ihanaa!!! Sydämen tykytyksiä ja pelkoa. Ja sitten lisäajan lisäajalla. Debyyttimaaottelussaan. Amanda Rantanen. Oltuaan korkeintaan minuutin sisällä. Syystäkin tuli monella onnenkyyneleet, entinen ministeri Paavo Arhinmäki tiivisti.
– Näin ne ratkotaan! Ajassa 90+5 seinäsyötöllä oman naaman kautta verkkoon, muusikko ja TV-persoona Tommy Lindgren hehkutti.
– Helmarit näyttää miten pelejä voitetaan! Kun tahto on tarpeeksi kova niin voittomaali tehdään vaikka lisäajalla omalla naamalla pallo maaliin ohjaamalla. Maajoukkuedebyytissä. Aki Riihilahtikaan edes ei sentään tähän pystynyt. Kisapaikka omissa käsissä, nykyinen europarlamentaarikko Ville Niinistö kirjoitti.
– Onnittelut Amanda Rantanen upeasta debyytistä ja voittomaalista, Huuhkajien entinen huippupelaaja Mika Väyrynen viesti.
Naamamaalia pidettiin ymmärrettävästi hieman onnekkaana, mutta ilman oikeanlaista päättäväisyyttä sitäkään ei olisi ansaittu. Emmi Alasen läpisyöttö osumalle keräsi myös paljon ylistystä.
– Olen nyt katsonut Amanda Rantasen maalin noin 472 kertaa. Kaikki nyanssit kun laskee yhteen, niin kyseessä kyllä harvinaisen eeppinen osuma. Kaunista, FC Interin kapteeni Timo Furuholm kehui.
– Onhan tuo viimeistely naamalla totta kai hauska, mutta onko tosta syötöstä puhuttu tarpeeksi? Lähtee aika upee passi tosi pienellä tilalla ja ajalla, kehui Juhani Koskinen.
– On jotenkin nykysuomalaista, että Amanda Rantanen pääsee maajoukkuedebyytissään kymmenen sekuntia ennen loppua yksin läpi ja kaataa Skotlannin 1-0. Kumpikin joukkue itkee, naurahti Jari Korkki.
– Nyt maalia muutaman kerran kelanneena: naamalle voi nauraa, mut katsokaa se syöttö. Silkkaa seksiä, ylisti Sofia Husso.
– Tätä loppua ei olisi käsikirjoitettu edes fiktiivisimpään futisleffaan, totesi jalkapallovalmentaja Teemu Eskola.
– Amanda Rantasen maali on jotain käsittämätöntä. Se ei ollut kaunis maali mutta samaan aikaan silti yksi kauneimmista mitä oon nähnyt. Tuosta tekee vielä paremman tuo älytön sinnittely ennen maalia ja maalivahdin liukastuminen. Mitään en vaihtais, hehkutti Antti Kurko.
Suomen EM-karsintalohkon loppuasetelmat varmistuvat helmikuussa, jolloin Suomi kohtaa vielä Portugalin ja Kyproksen.
EM-kisojen karsintalohkoja on yhdeksän ja suoraan lopputurnaukseen pääsevät sekä kaikki lohkovoittajat, että kolme parasta lohkokakkosta. Kuusi muuta lohkokakkosta ratkaisevat vihoviimeiset arvokisapaikat huhtikuun playoff-pareissa.
Uusimmat
-
23:48
Oslossa tiukennettiin koronatoimia brittimuunnoksen takia – valtava ryntäys lähialueen viinakauppoihin
-
23:22
Alkuperäiskansat vaativat Brasilian presidenttiä tilille Amazonin tuhoamisesta: "Rikos ihmiskuntaa vastaan"
-
23:03
MTV seuraa: Moskovassa protestoitu Navalnyin tueksi – Niinistön mukaan Venäjän tilanne on vakava
-
23:01
Antti Tuomas Heikkisen sketsihahmo Auto-Seppo kertoo ystävänsä lempinimen taustoista: "Siinä tarinassa me pysytään"
-
22:46
Ferrari aloittaa heti isolla vaihteella – iso määrä testikuskeja radalla
-
22:18
Lottopotti paisui hulppeasti 10 000 000 euroon!
-
22:16
Pikkuseura oli matkalla massiiviseen voittoon – City pelasti kuitenkin cup-kunniansa
-
22:06
Heikki Rannan sketsihahmo Lapin Patja väittää olevansa Apulannan hittibiisien takana: "Met olehma musikaalista sukua"
-
21:45
Suomi vetoaa mielenosoittajien vapauttamiseksi Venäjällä – Haavisto: "Väkivalta tuomittavaa"
-
21:29
Brad Lambert, 17, esitteli rankkariosaamistaan, Mikkelissä hurja nousukäänne – katso SM-liigakierroksen kaikki maalit
-
21:18
Patrik Laine jätti sydäntäsärkevät jäähyväiset: "Kun tulin Winnipegiin 18-vuotiaana, en tiennyt mitä odottaa"
-
21:11
Juontaja Christoffer Strandberg huolestui – Maaria Nuoranteen sketsihahmo Päivi Viemää oli kuin eri henkilö
-
21:02
Remmit kiinni! MM-rallitähdille sakkoja Monte Carlossa
-
21:01
Viraston ylitarkastajalle maksettiin kaksi vuotta palkkaa, jotta hän ei tekisi mitään
-
21:00
Sketsihahmo Folke Rundqvist avaa omaa menneisyyttään: "Elämässä on ollut monta vastoinkäymälää"
-
20:56
Aija Pahkalan sketsihahmo Anja Jankka ilmoitti Christoffer Strandbergin Maajussille morsian -ohjelmaan: "Sieltä sinä löydät rotevan emännän"
-
20:51
JYPillä aivan uusi nimi nosti päätään – SaiPan tähti purkautui: "Ollut ala-arvoista"
-
20:49
Kuinka kumppanin saa kiinnostumaan suuseksistä? Raati vastaa: "Jos ei kiinnosta, niin ei kiinnosta"
-
20:48
Mikko Töyssyn sketsihahmo paljasti toimineensa Antti Holman stunt-näyttelijänä: "Hän ei ole kovinkaan hyvä räppäämään"
-
20:36
Tapahtui vuonna 1957: Pääsikö 201 000 kilometrin tuntivauhdilla paahtanut kaivonkansi matkalle kohti ulkoavaruutta?
-
Lataa lisää