Britanniassa jopa 10 000 ihmisellä saattaa olla koronavirustartunta.
Vahvistettuja tapauksia on noin 600, mutta hallituksen tieteellisen neuvonantajan Patrick Vallancen mukaan todellinen luku on erittäin todennäköisesti 5 000:n ja 10 000:n välillä. Terveysviranomaiset arvioivat, että monet tartunnan saaneista eivät tiedä, että heillä on tartunta.
Vallance sanoi, että Britannia on noin neljä viikkoa jäljessä pahimmin koronaviruksesta kärsineistä Euroopan maista.
"Monet perheet menettävät tulevat vielä menettämään rakkaitaan ennenaikaisesti"
Tiedotustilaisuudessa tänään puhunut pääministeri Boris Johnson kutsui koronaviruspandemiaa sukupolven suurimmaksi kansanterveyden kriisiksi ja varoitti, että tilanne voi vielä pahentua.
– Monet perheet tulevat vielä menettämään rakkaitaan ennenaikaisesti, hän sanoi.
Johnson julkisti myös uusia toimia viruksen leviämisen estämiseksi. Hallitus on suositellut kaikkien oireita saavien pysyvän kotona ainakin viikon ajan. Lisäksi kouluja pyydetään perumaan matkat ulkomaille ja huonokuntoisia sekä iäkkäitä ihmisiä neuvotaan olemaan menemättä risteilyaluksille.
Toimilla pyritään hidastamaan viruksen leviämistä ja näin lieventämään maan terveydenhuoltojärjestelmään NHS:ään kohdistuvaa painetta. NHS on jo nyt tiukoilla talven flunssien hoidon kanssa.