Britannian kansallinen sääpalvelu Met Office antoi eilen ensimmäistä kertaa niin sanotun punaisen säävaroituksen alkuviikolle.
Varoitus koskee maanantaita ja tiistaita, ja varoitusalue ulottuu Lontoosta maan keskivaiheilla sijaitseviin Manchesteriin ja Yorkiin. Lämpötilat voivat nousta jopa 40 asteeseen.
Elokuvateatteriketju Showcase tarjoaakin ”viihdyttävää” viilennysratkaisua ensi maanantaille ja tiistalle. Teatteriin nimittäin voi tulla katsomaan ilmaiseksi elokuvan – muttei ihan jokainen britti.
Showcase kertoo, että vapaa pääsy on tarkoitettu ainoastaan punahiuksisille.
Asiasta kertoo Independent-lehti.
Päätöstä elokuvateatteriketju perustelee sillä, että tutkimusten mukaan punahiuksiset eli yleisemmin ottaen ihonväriltään punapigmenttiset henkilöt ovat herkempiä auringolle kuin muut.
Punahiuksiset herkempiä auringon valolle
Säteilyturvakeskuksen (STUK) mukaan asia pitää paikkansa. STUK kertoo verkkosivuillaan, että "ihotyyppien sietokyky vaihtelee" ja, että "ihmiset voidaan jakaa karkeasti kuuteen eri ihotyyppiin sen mukaan, miten hyvin iho sietää aurinkoa".

