Valtteri Bottas lähestyy omien sanojensa mukaan tulevaa F1-kautta täydellisessä mielenrauhassa.
Suomalaiskuskin uraan tuli talvella mieluisa käänne, kun Mercedes valitsi hänet maailmanmestarina lopettaneen Nico Rosbergin saappaisiin. Siirto Williamsilta Mersulle on Bottakselle mieletön mahdollisuus, mutta mestaritallissa on iskettävä myös tuloksia tauluun.
MAINOS
Kaikki MotoGP- ja F1-viikonloput C Morella!
Varmista paikkasi – kauden avauskisat jo 26.3.
Edelleen avausvoittoaan F1-sarjassa jahtaava Bottas ei ole kuitenkaan tilanteesta moksiskaan.
– Ehkä minussa on jotain vialla, sillä en tunne lainkaan paineita tai pelkoa. Tiedän oman taitotasoni, sen mihin pystyn ja missä voin vielä parantaa, Bottas toteaa.
Kauden alla on puhuttu paljon myös siitä, miten Bottas vastaa kolminkertaisen maailmanmestarin Lewis Hamiltonin heittämään haasteeseen. Nico Rosberg joutui pettymään kahtena peräkkäisenä vuonna ennen kuin pystyi kukistamaan brittitähden MM-taistossa.
Bottaksen pitäisi pystyä taistelemaan tasaisesti Hamiltonin kanssa, sillä hänen Mersu-sopimuksensa on vain yhden kauden mittainen.

