Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Bottas kertoo F1-kuskien salakavalasta riesasta – "Syö miestä"

Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 20.08.2017 07:00

MTV SPORT

Matkustaminen ja aikaero jäytävät F1-kuljettajia kauden aikana. Valtteri Bottas on treenannut kesätauon aikana paljon, koska kauden aikana se ei ole mahdollista.

Kisoja on kahden viikon välein, välillä perättäisinä viikonloppuina. Maat ja mantereet vaihtuvat, mikä kuluttaa kuljettajia äärimmäisen paljon. Lisäksi edustustehtäviä riittää, joten pelkät ajosuoritukset eivät ole imemässä energiaa.

– Kyllä se on kova rasite, salakavala, Bottas sanoo aikaeroista ja matkustuksesta.

– Välillä tuntee, että kyllähän minä pystyn täyden päivän tekemään tai treenaamaan kovaa vaikka vähän väsyttääkin, mutta pidemmän päälle se syö miestä. Kaikki muu toiminta ajamisen lisäksi, matkustus ja edustaminen pitää laskea kokonaisrasitukseen ja siihen, minkä verran keho tarvitsee lepoa, että on parhaimmillaan kisaviikonloppuna, Bottas sanoo.

– Siinä minun valmentajani Antti (Vierula) on todella hyvä, hän on ollut pitkään formuloissa mukana ja tietää täysin millainen kokonaisrasitus on, milloin kuntoa pystyy kehittämään, milloin pitää ylläpitää ja milloin levätä, Bottas kiittelee.

Ylälaidan videolla Bottas kertoo tarkemmin kesätauon treenaamisestaan sekä tavoitteista loppukauden ajalle.

Lisää aiheesta:

Valtteri Bottas paljastaa, miten koronarajoitukset näkyvät F1-varikolla: "Ei saa olla missään tekemisissä"Valtteri Bottas treenasi itsensä huippukuntoon urheilijarakkaansa kanssa – ex-vaimolle yllättävää kiitosta: "Aikaisemminkin ollut vierellä sellainen ihminen"Valtteri Bottas vietti suurimman osan talvesta Australiassa – henkilökohtaisen elämän tasapaino tärkeä osa suunnitelmaa Lewis Hamiltonin lyömiseksiF1-mestarin entinen kuntovalmentaja Tommi Pärmäkoski kiittelee Valtteri Bottasta rohkeasta ulostulosta – "Eihän tuo yllätyksenä tullut"Valtteri Bottaksen uroteot jääneet tulosten taakse: ”Hamiltonin lyöminen ei enää takaa voittoa”Valtteri Bottas pistänyt itsensä koville kesätauolla – "Minulle menee lomailusta"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • 27.10.12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"