Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

BMW pelottelee työntekijöitään Elon Muskin avulla – "Olemme sähköisen hyökkäyksen alla"

BMW:n visio tulevaisuuden autosta.
BMW:n visio tulevaisuuden autosta.BMW
Julkaistu 28.04.2017 16:06

MTV LIFESTYLE

Baijerilaisvalmistaja on joutunut turvautumaan erikoisiin keinoihin vakuuttaakseen oman väkensä siitä, että sähköautot ovat tulleet jäädäkseen – ja sen oma asema on uhattuna.

BMW on lukeutunut autoteollisuuden edelläkävijöihin vuosien ajan. Samaan aikaan se on kerta toisensa jälkeen puskenut henkilöautojen ylellisyysstandardeja yhä vaan ylemmäs ja ylemmäs. Enää se ei kuitenkaan riitä.

Saksalaisvalmistaja on tottunut kamppailemaan lähinnä muiden saksalaisten, Mercedes-Benzin ja Audin kanssa sen hyvin tuntemalla tontilla, mutta sähköautojen myötä leikkikentälle on saatu uutta verta – eikä BMW ole enää niin varma itsestään kuin aiemmin.

BMW kutsui hiljattain työntekijänsä Münchenin laidalla sijaitsevalle hylätylle lentokentälle, jossa se järjesti totuttua erikoisemman koulutustilaisuuden.

Jättimäisellä näytöllä pyöritettiin kuvia Mercedes-Benzin sedaneista, Porschen ja Jaguarin katumaastureista – ja Elon Muskista.

– Olemme sähköisen hyökkäyksen alla, videolla todettiin pahaenteisesti.

– Tähän tulee suhtautua äärimmäisen vakavasti, ääni vakuutteli.

BMW:n tarkoituksena on saada yhtiön omat työntekijät pelkäämään autoteollisuuden tulevaisuutta. Markkinat tulevat muuttumaan tavalla, jota kukaan ei olisi uskonut todeksi vielä joitain vuosia sitten. Ja BMW:n on kyettävä sopeutumaan. Tilaisuuden yksi keskeisimmistä viesteistä oli, että baijerilaisista on tullut edelläkävijöiden sijaan perässähiihtäjiä.

Vaikka BMW olikin ajoissa liikkeellä i3-sähköautonsa kanssa, on se nyt jäämässä kilpailijoidensa jalkoihin. Se on tuomassa markkinoille ainoastaan kaksi akkukäyttöistä autoa vuosikymmenen loppuun mennessä ja sen ensimmäistä itseohjautuvaa autoakin odotetaan markkinoille vasta 2021.

Tesla puolestaan valmistautuu haastamaan BMW:n supersuositun 3-sarjan omalla Model 3 -sähköautollaan, joka yhtiön mukaan kykenee ajamaan täysin itsenäisesti. Myös Mercedes-Benzin uusi S-sarjalainen on pumpattu täyteen autonomisia ominaisuuksia.

– BMW on menettänyt johtoasemansa innovoijana, Bankhaus Metzlerin analyytikko Jürgen Pieper sanoo.

– Se ei ole riittävän rohkea lähteäkseen pioneeriprojekteihin ja tehdäkseen täysin uusia asioita, hän jatkaa.

Tammikuun jälkeen BMW on rahdannut 14 000 insinööriä, markkinoijaa ja tehtaidensa esimiestä päivän kestäviin, pelkoa herättäviin koulutustilaisuuksiin. Se pyrkii valmistamaan omaa väkeään aikaan, jolloin ihmiset tilaavat kännykkäsovelluksillaan robottitakseja – sen sijaan, että hankkisivat omia autoja.

Lähde: Automotive News Europe

***

1:15BMW testasi X3:a Pohjois-Ruotsissa

Lisää aiheesta:

Tässä pelissä Volkswagenilla riittää petrattavaa, mikäli se aikoo oikeasti haastaa TeslanJaguar myy reilun kolmen vuoden päästä pelkkiä sähköautoja – paljastaa nyt, mitä kaikkein halvin maksaaKääntyikö Teslan ykköskriitikon takki? Hehkuttaa nyt "äärimmäisen hyvää" myyntiä ja Elon Muskia: ”Teslaa johdetaan viimein kuin normaalia yritystä”Et ikinä usko, miten BMW aikoo rahoittaa sähköautojensa valmistuksenToimitusjohtajan palli heiluu jo: BMW on muuttunut sähköautojen edelläkävijästä perässähiihtäjäksiOnko tästä enää paluuta? Jopa jääräpäiseltä Ferrarilta on tulossa katumaastureita ja sähköautoja
BMWSähköautotAutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

BMW
  • 27.9.16:36
    Takaisinkutsut

    BMW:ltä massiivinen takaisinkutsu: 200 000 autossa palovaara

  • 03.12.202421:01
    Etelä-Korea

    Etelä-Koreassa kuohuu – "Diorin laukku katkaisi kamelin selän"

  • 15.08.202406:28
    Kuluttajariidat

    50 000 euroa maksaneen BMW:n moottoriin tuli vakava vaurio – kuluttajan mukaan myyjäliike pimitti olennaisen asian

  • 19.06.202419:01
    Kuluttajariidat

    Asiakas osti liikkeestä käytetyn Bemarin – auto paljastui ulkomailla lunastuskuntoon kolaroiduksi

  • 19.05.202411:32
    Liikenne

    Hurjaa ylinopeutta ajanut törmäsi koulubussiin Kanadassa – Bemarista tuli hetkessä avomalli