Bernhardinkoiran voimat loppuivat kesken vuoristolenkin – pelastuspartio riensi nolostuneen jättihauvan apuun
55-kiloinen Daisy-koira uupui kesken lenkin, ja se piti kantaa paareilla alas vuorelta.
Pelastustiimi ryntäsi apuun, kun Daisyn voimat loppuivat kesken lenkin. Brittiauttajat saivat kuitenkin todella urakoida asiakkaansa eteen, sillä Daisy on yli 50-kiloinen bernhardinkoira, kertoo Fox News.
Ei suostunut paareille helposti
Järjestön mukaan jäsenistö "ei miettinyt kahdesti" saatuaan tiedon Daisyn hädästä. Koira oli ollut lenkillä vuorilla, mutta ei jaksanutkaan palata rinnettä alas. Se vaikutti kokevan kipua takajaloissaan ja kieltäytyi liikkumasta.
– Koska jäsenillämme on omia, hemmoteltuja lemmikkikoiria kotona ja lisäksi meillä on rakas etsijäkoira Jess, ymmärrämme sekä eläimen tunteman että sen omistajan kokeman stressin, Wasdalen vuoripelastustiimi kirjoitti Facebookissa.
Omistaja tarjoili Daisylle vettä sillä aikaa, kun pelastusjärjestö matkasi sen luo paarien kanssa.
– Joudimme kokeilemaan pariakin erilaista taktiikkaa ennen kuin sekä Daisy että paarien kantajat olivat tyytyväisiä, ja saatoimme edetä rinnettä alas, järjestö kuvailee.
– Pian tuli selväksi, että yhteistyö Daisyn kanssa oli elintärkeää, jos aioimme edistyä. Daisy varmisti, että tiedämme, että mikäli se ei halunnut tehdä jotakin, se todella ei tekisi sitä.
Video Daisyn pelastuksesta:
Järjestön puhemies kertoi BBC:lle, että vaikka koiria on pelastettu aiemminkin, bernhardinkoiraa ei koskaan.
Daisy selvisi koettelemuksesta
Daisy painaa 55 kiloa. Se lahjottiin paareille herkuilla. Järjestön mukaan koiran kantaminen rinnettä alas ei alun yrityksen ja erehdyksen jälkeen eronnut suuresti ihmisen pelastamisesta.
Pelastustiimin mukaan Daisy on päässyt kotiin, missä se tosin "kuorsasi hieman tavanomaista kovempaa" seikkailunsa jälkeen.
– Se ilmeisesti kokee hieman syyllisyyttä ja on vähän nolostunut siitä, että rikkoi mielikuvan bernhardinkoirista hyppimässä ympäri Alppien lumia brandytynnyrit kaulallaan, järjestö vitsaili.
Pelastustiimi kiitteli julkaisussaan pelastuksessa saamaansa apua.
– Ja lopuksi massiivinen 55 kilon kiitos Daisy-bernhardinkoiralle, joka käyttäytyi niin hyvin pelastuksen läpi.
"Upeaa toimintaa"
Netissä pelastajien toimintaa kiitellään.
– Upeaa toimintaa kaikilta osallisilta. Ehkä Daisyn omistaja oli haukannut liian suuren palan tuollaisella kävelyllä. Onneksi koira on ok, Anne Arnold kiittelee Facebookissa.
– Ihailen kaikkia [pelastustöihin] osallistuneita suuresti,Roger Ratcliffe sanoo.
Uusimmat
-
22:55
Jääkiekon MM-kisat 2022: Otteluohjelma, tulokset ja tv-lähetykset
-
22:48
Leijonat loisti, USA sikaili – tämä törkytemppu käänsi kuuman ottelun Suomelle
-
22:47
Espoossa raju tulipalo, kymmenkunta evakuoitiin, osa autettiin ulos nostolavalla
-
22:46
Leijonat antoi kurittomalle USA:lle opetuksen – näin tapahtumarikas huippuottelu eteni
-
22:20
Leijonat-jyrältä hirmuniitti – USA:n leirissä keitti yli, Marko Anttilakin painimassa
-
22:19
Muut pohjoismaat lupaavat auttaa Ruotsia ja Suomea, jos maihin hyökätään Nato-hakemuksen aikana – nyt myös Ranska ja Baltian maat liittyivät joukkoon
-
21:59
Millaiseen vastahyökkäykseen Venäjä käy Suomen Nato-hakemuksen myötä? "Poliittinen kiusanteko on kuulunut suhteeseen aina"
-
21:50
Junaturma Kataloniassa: Ainakin 85 loukkaantunut, kuljettaja kuoli
-
21:38
Nämä hetket on nähtävä: Raukkamainen sikailu Leijonat-tähden päähän – sitten soi urakalla USA:n maalissa!
-
21:28
Venäjä uhkaa Radio Svobodaa yli miljoonan euron sakolla Ukrainan sotaa koskevien levittämisestä
-
21:18
Sami Kapaselta paljastuksia USA-pelaajien koiruuksista – Leijonien Marko Anttilakin tähtäimessä
-
21:15
Presidentti Niinistö valtiovierailulle Ruotsiin – katso tästä tiistain ohjelma ja suorat lähetykset
-
21:06
TV4 haastatteli Ruotsin kuningasta Natosta – esiin nousi myös Niinistön vierailu: "Siitä voi tulla hyvin jännittävää"
-
21:02
Äiti ryntäsi poliisin luokse eloton nelikuinen vauva sylissään – sankaripoliisin ripeä toiminta tallentui videolle Yhdysvalloissa
-
21:00
Mikä taistelumaali! Mikael Granlund iski jälleen – ketjukaverilta huimaa heittäytymistä
-
20:47
Ei jäähyä? Valtteri Filppula törkytempun kohteena – Leijonat reagoi voimalla
-
20:43
Kiekkokansa tarjoilee Tampereella parastaan – katso fanien hulvattomat asut ja kommentit
-
20:36
Kommentti: Miro Heiskasen tulo ajaa Leijonat yllättävän kysymyksen äärelle – mutta mitä tehdä viimeisen NHL-kortin kanssa?
-
20:26
Turkki vaati Ruotsia ja Suomea luovuttamaan terroriepäiltyjä – Pekka Haavisto MTV Uutisille: Kyse ei tuoreista vaatimuksista, vaan ehkä Timo Soinille annetusta listasta
-
20:26
Turkin presidentti: Emme hyväksy Suomea ja Ruotsia Natoon – "ei kannata vaivautua Turkkiin taivuttelemaan"
-
Lataa lisää