Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Berner: Liikenneverkkoon ei investoida tarpeeksi

Lehtikuva
Julkaistu 16.01.2017 11:23

MTV UUTISET - STT

Suomen liikenneverkon nykyinen rahoitusjärjestelmä ei toimi, sanoo liikenne- ja viestintäministeri Anne Berner (kesk.).

Hänen mielestään liikenneinfraan ei ole pystytty investoimaan tarpeeksi ja korjausvelka kasvaa. Liikenteestä saatuja rahoja on käytetty myös muiden hallinnonalojen tarpeisiin. Tämä on ollut hänen mukaansa pitkäaikainen huolenaihe. 

Bernerin mielestä mahdollisesti perustettava liikenneverkkoyhtiö takaisi sen, että liikenteeseen tarkoitetut rahat myös käytetäisiin liikenneinfran kehittämiseen. 

– Yhtiömalli takaisi sen, ettei rahoitus olisi enää riippuvainen valtion budjetista tai muiden alojen tarpeesta, hän sanoi Liikenneinfrastruktuuri 2040 -selvityksen julkistamistilaisuudessa. 

Ministeri kannattaa tutkimusryhmän näkemystä, jonka mukaan väylänpidon kokonaisrahoitusta nostettaisiin voimakkaasti. Hän haluaa, että myös älykkään liikenteen ratkaisut huomioidaan. 

Berner kaipaa pitkäaikaista visiota liikenneverkon kehittämiseksi. Tähän asti rahoitusratkaisut ovat olleet liian lyhytjänteisiä. Hän sanoi, että nykyisin Suomessa pystytään ylläpitämään perusväylänpitoa ja tekemään joitain investointeja, mutta korjausvelka kasvaa 100 miljoonaa vuodessa. 

– Olen avoin monelle kehityspolulle, mutta en siihen, että emme tee mitään.  

Kotimaa

Lisää aiheesta:

Orpo: Pisararata tai sen kaltainen ratkaisu tarvitaan – ratayhtiöt välttämättömät nopeiden raideyhteyksien aloittamiseksiOrpo: Liikenneväylien uudet rahoitusmallit selvitetään – "Aina joku nämä maksaa"Ministeri Lintilä harmittelee Uutisextrassa: Bernerin esitys ammuttiin alas tutustumattaAntti Rinne: Kansakunta eriarvoistuu myös väylien kautta Berner: Liikenneverkkoyhtiö voisi aloittaa vuoden päästäBerner väylien yhtiöittämisestä: "En minäkään ole tähän selvitystä enempää sitoutunut"

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:21
    Liikenne

    MTV Uutiset seuraa joulun menoliikennettä – ajokeli pääosin hyvä

  • 06:30
    Huomenta Suomi

    Huomenta Suomessa nähdään tammikuussa merkittävä muutos – näin juontajat kommentoivat

  • 05:33
    Joulu

    Yksi joulurauhan julistus on jäänyt Mika Akkasen mieleen: "Huomasin, että oikea jalka tärisee"

  • 05:13
    Digi

    Hautakivistä löytyy nykyään QR-koodeja – tästä on kyse

  • Eilen22:48
    Sää

    Lumi jäämässä haaveeksi etelässä – tänne sateet osuvat