Bensapumppu hakkeroitiin antamaan polttoainetta ilmaiseksi – sulkeminen onnistui vasta hätäkatkaisimesta
Hakkerit onnistuivat murtautumaan detroitilaisen huoltoaseman bensapumppuihin, ohjelmoimaan ne antamaan polttoainetta ilmaiseksi ja jopa estämään pumpun sulkemisen.
Pääkuvan videoAutoilija pelastui kuolettavalta kolarilta – väisti rekan viime hetkellä |
Yhdysvaltalaiset hakkerit keksivät keinon jakaa kansalaisille ilmaista polttoainetta. He pääsivät käsiksi polttoainepumpun tietojärjestelmään ja ohjelmoivat laitteen antamaan menovettä ilman maksua.
Keskellä päivää noin 1,5 tuntia kestäneen "ilmaisjakson" aikana kyseisellä tankilla kävi kymmenkunta autoa, jotka onnistuivat tankkaamaan ilmaista polttoainetta lähes 2 300 litran edestä. Maksutta tankatun bensan arvo oli 1 800 dollaria eli reilut 1 500 euroa.
Pumppua ei ensin saatu suljettua
Huoltoaseman henkilökunnalta kesti kauan huomata mittarikentällä käynnissä ollut vilunkipeli. Asian todellisen laidan käytyä ilmi, yrittivät he sulkea polttoaineensyötön elektronisesti, mutta hakkerit estivät yritykset. Vasta pumpun sulkeminen manuaalisesta hätäkatkaisimesta lopetti laittomat puuhat.
Detroitin poliisi ei ole kertonut tapauksesta muuta kuin sen, että pumpun hakkeroineet rikolliset olivat tehneet temppunsa etänä. Toistaiseksi ei ole tiedossa, kuinka moni ilmaista bensaa tankannut tiesi hakkeroinnista ja kuinka moni vain hyödynsi tilaisuuden.
Lähde: Fox 2 Detroit
Uusimmat
-
23:44
Putin syyttää Ukrainaa rauhanneuvotteluiden sabotoinnista, Mariupolista löydetty 70 ruumista – MTV seuraa sotaa
-
22:51
Valtteri Bottas järjesti Lewis Hamiltonille melkoisen yllätyksen Monacossa: "Nyt en unohda sinua koskaan"
-
22:41
Leijonien tähtihyökkääjältä hupaisa heitto Marko Anttilan ketjusta
-
22:22
Ukrainan ortodoksinen kirkko julistautui itsenäiseksi Venäjän ortodoksisesta kirkosta
-
21:56
Hurja tilanne MM-jäällä – naama edellä laitaan, poistui verissäpäin kaukalosta
-
21:40
Valtteri Bottaksen uskomattoman surkea putki sai jatkoa – suomalaistähti murjaisi jo vitsin pomolleen
-
21:04
Venäjän Aleksandr Bolshunovin dopingtesteistä ällistyttävä paljastus
-
20:42
Sota raivoaa nyt kiivaimmillaan Itä-Ukrainassa – puolustajat saattavat viimein saada raketinheittimiä, joilla iskeä jopa satojen kilometrien päähän
-
20:34
Lewis Hamiltonilta kovaa tekstiä Monacon radasta: "En muista kokeneeni koskaan mitään tällaista"
-
20:25
Leijonat juhlisti MM-välieräpaikkaa osuvalla kappaleella – tällainen tunnelma oli pukukopissa Slovakia-voiton jälkeen
-
20:08
Elintarviketarkastajat ratsasivat kauppojen valmisruokia pääkaupunkiseudulla – tulokset karua luettavaa
-
20:00
Salkkarit-kurkistus julki! Hahmo päättyy juonimaan armottomasti
-
19:20
Tämä NHL-supertähden temppu sinetöi Ruotsin kohtalon – katso Tre Kronorin MM-sulaminen uniikista kuvakulmasta
-
19:18
Ilmavoimien uudet F-35-hävittäjät ensimmäisenä Lapin lennoston käyttöön
-
19:12
Ferrari vahvoilla Monacossa, Red Bull nosti jo käsiä pystyyn – Valtteri Bottas takamatkalla muihin nähden
-
19:01
Mies unohti iltapäiväseksin jälkeen viettäneensä jo hääpäiväänsä – syy selvisi lääkärissä
-
19:00
Leijonille hurja haaste MM-kisoissa – vastassa ”naurettavaa” jälkeä tehnyt kaveri
-
18:30
Muistatko vielä nämä? Koostimme Marko Anttilan ratkaisuosumista huikean kimaran
-
18:26
Kolmelle nuorelle vankeustuomiot väkivaltaisesta ryöstöstä Raisiossa
-
18:25
Tennistähti heitti lasta mailalla päähän kesken ottelun
-
Lataa lisää