Eduskunnan puhemies Jussi Halla-aho (ps.) on ottanut kantaa Syyrian tilanteeseen – vinoilemalla presidentti Tarja Haloselle.
– Suomen Valkoisen Ruusun ritarikunnan suurristin kantaja näyttää saaneen lähtöpassit Syyriassa, Halla-aho kirjoittaa julkiselle Facebook-tilillään.
Halonen myönsi Syyrian presidentille Bashar al-Assadille Suomen arvostetuimman kunniamerkin lokakuussa 2009 – yli vuosi ennen, kun tilanne Syyriassa eskaloitui sisällissodaksi. Halonen kertoo katuneensa päätöstä myöhemmin.
– Niin minä kuin Syyrian silloinen suurlähettiläs kyseisessä maassa ja koko läntinen maailma olemme syvästi pettyneitä siitä, että nykyinen presidentti on johdattanut maansa pahempaan suuntaan kuin isänsä, totesi Halonen A-Studiossa vuonna 2012.
Halla-ahon mukaan arvomerkkien myöntämiskriteereitä olisi syytä pohtia kriittisesti nolojen tilanteiden välttämiseksi.
– Tyrannit harvoin kuolevat vanhuuteen. Heidän palkitsemisensa ei siten ole sen enempää arvopohjaista kuin realististakaan.
Yli 50 vuotta al-Assadin vallassa
Bashar al-Assadista tuli Syyrian presidentti vuonna 2000. Hän peri vallan isältään Hafez al-Assadilta, joka oli vallassa vuodesta 1971 vuoteen 2000, kuolemaansa asti.

