Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Bäckström Wildin tuskatilanteesta: Verenvuoto saatava loppumaan

Mike Yeon valmentaman Minnesota Wildin  peli on tökkinyt pahemman kerran viime aikoina.
Mike Yeon valmentaman Minnesota Wildin peli on tökkinyt pahemman kerran viime aikoina.2015 Getty Images
Julkaistu 09.02.2016 21:52
Toimittajan kuva

Timo Kunnari

timo.kunnari@mtv.fi

Minnesota Wild on voittanut tämän vuoden 16 ottelustaan vain kolme. Joukkue on valahtanut pudotuspeliviivan alapuolelle NHL:n läntisessä konferenssissa.

NHL:n suomalaisjoukkue Minnesota Wildin peli on tukossa. Joukkue on viiden ottelun mittaisessa tappioputkessa.

- On ollut tuskaista. On siellä joukossa pelejä, jotka meidän olisi pitänyt voittaa. Mutta peli on muutaman kerran vähän karannut meiltä, on oltu ajoittain vähän hukassa. Kun tulee tappioita ja on maalittomuutta, niin aletaan vähän varastamaan siellä ja oikomaan. Jokainen voitto pitää tässä liigassa ansaita, Wildin Niklas Bäckström sanoo MTV Sportille.

Bäckström uskoo yksinkertaisiin konsteihin.

- Päivittäinen työ on avainasemassa. Pitää olla usko ja luottamus siihen, mitä me tehdään. Itseluottamus yleensä katoaa ensimmäisenä tappioiden myötä ja sitten kaikki on vaikeampaa. Itseluottamus tulee takaisin vain laaadukkaan päivittäisen työn kautta. Ei tämä ole huono joukkue, 37-vuotias maalivahti miettii.

Huipputärkeät kotipelit

Wildilla on edessä huipputärkeä loppuviikko. Se pelaa kolme peliä peräkkäin kotihallissa. Jos voittoja ei tule, jotain isompaa tapahtuu joukkueessa.

- No, tässä liigassa on 82 ottelua runkosarjassa ja jokainen niistä on tärkeä. Ollaan luisuttu taulukossa. Tarvitsemme voittoja, verenvuoto pitää nyt saada loppumaan. Mutta emme voi miettiä asioita liikaa, yksi peli kerrallaan mennään ja keskitytään. Kun saamme hyvän pelin, tulee myös tulosta, huippumaalivahti sanoo.

Wild pelaa keskiviikkona aamuyöllä Suomen aikaa Dallasia vastaan. Edellisessä pelissä katsomokomennuksen saaneet Thomas Vanek ja Jason Zucker palaavat kokoonpanoon. Perjantaina aamuyöllä Wild kohtaa Washingtonin ja lauantaina Bostonin.

Lisää aiheesta:

Barkov näreissään: Vaikeaa tässä on mitään muuta sanoaJokereiden hyökkääjä kummastelee outoa trendiä – ”En heitä kavereita bussin alle"Koivu ja Wild Dallasin kimppuun – "Hirveä voima hyökkäyspäässä"Mikko Koivulta tiukkaa tekstiä: Tällaista ei voi hyväksyäKarmea alkukausi: Vatanen ja Ducks punnertavat kohti pudotuspelejäKoivu on NHL:n tehokkain suomalainen – ”Ei noita enää mieti”
NHLJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

NHL
  • 07:58
    Jääkiekko

    Bobby Orr jäi kakkoseksi! 18-vuotias tähtilupaus kaappasi NHL-ennätyksen

  • Eilen20:09
    Pittsburgh Penguins

    Törkeä temppu: Jevgeni Malkinille maksimisakko

  • Eilen16:27
    Winnipeg Jets

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"

  • Eilen08:51
    Jääkiekko

    Pelottava tilanne NHL:ssä – pelaaja jäältä suoraan sairaalaan

  • Eilen07:59
    Aleksandr Ovetshkin

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa