Minnesotan peli piiputtaa pahaan aikaan NHL-jääkiekkoliigassa.
Joukkueella oli sunnuntaina erinomainen tilaisuus varmistaa pudotuspelipaikka vieraspelissä Winnipegiä vastaan, mutta Mikael Granlundin maali jäi joukkueen ainoaksi ilonaiheeksi 1-5-tappiopelissä.
Tappio oli Minnesotalle kolmas peräkkäinen, eikä kukaan tunnu ymmärtävän joukkueen vaikeuksia.
- Maksamme omista virheistämme. Voimme etsiä syytä vain itsestämme, Wildin kapteeni Mikko Koivu harmitteli pelin jälkeen.
- Tästä täytyy ottaa nopeasti opiksi.
Ottelu divisioonan heittopussia Winnipegiä vastaan oli huipputilaisuus varmistaa pudotuspelipaikka, mutta sekään ei ollut Koivun mielessä päällimmäisenä. Hän on enemmän huolissaan Wildin pelillisestä takalukosta.
- En piittaa sarjatilanteesta pätkääkään, Koivu sanoi.
- Nyt on kyse siitä, että meidän täytyy parantaa peliämme. Urheilussa voi aina voittaa tai hävitä, mutta tällaista pelaamista ei voi hyväksyä.
Koivu on pelannut hyvän ja tehokkaan kauden. Vire on hyvä myös pudotuspelien kynnyksellä, sillä hän on koonnut kymmenestä viime pelistä kymmenen tehopistettä.
