Voisiko olla miellyttävämpää tapaa oppia kuin kuopiolaisen Tarja Rupan, 51, kokemus gerontologian opinnoista Itä-Suomen Yliopiston Avoimessa yliopistossa? – Kuuntelin lääkärien verkkoluentoja omaan tahtiini Puijon maisemissa kävellen, Ruppa kertoo vuosi sitten alkaneista opinnoista.
Kuopion kaupungilla työskentelevä osastonhoitaja Tarja Ruppa, 51, lähti opiskelemaan gerontologiaa Itä-Suomen yliopiston Avoimeen yliopistoon työnantajansa rohkaisemana. Kyseinen gerontologian – eli vanhenemista tutkivan tieteen – opintokokonaisuus on osoittautunut ikääntyvien parissa toimiville osuviksi ammatillista osaamista edistäviksi opinnoiksi.
Aloittaessaan opintoja Ruppa mietti muun muassa sitä, miten pystyisi työn ohessa tekemään vaativia yliopisto-opintoja ja käymään luennoilla. Niinpä hän yllättyi iloisesti huomatessaan, että Avoin yliopisto tarjosi myös monenlaisia etäopiskelumahdollisuuksia.
– Siellä oli muun muassa lääkäriluentoja etänä. Ja minähän nautin suunnattomasti, kun sain kuunnella luentoja ja kävellä samalla Puijon metsissä, Ruppa kertoo.
Ruppa sanoo myös oppineensa nopeasti opiskelussa tarvittavien tietokoneohjelmien käytön.
– Monet aikuisopiskelijat voivat kokea verkko-opinnot haasteellisena, mutta minulla oli ennestään kokemusta yliopiston verkkoympäristöstä, joten äkkiä ne systeemit oppi. Lisäksi sain aina pyytäessäni tukea Avoimen yliopiston henkilökunnalta, Ruppa kertoo.
Harjulan sairaalassa ikääntyneiden osastolla työskentelevä Ruppa sanoo vuoden mittaisten opintojen auttaneen häntä hoitotyön kehittämisessä omalla työpaikalla.
– Koulutuksessa saatu tieto antoi minulle varmuutta perustella asioita osastopalavereissa. Sitä kautta muut työntekijät myös veivät uusia asioita käytäntöön. Ja kun ihmiset näkevät, että esimies on innostunut, tarttuu innostus heihinkin, Ruppa kertoo käytännön hyödyistä.
"Rikomme perinteisiä kaavoja"
Koulutusjohtaja Leena Leskinen Itä-Suomen yliopiston Avoimesta yliopistosta kertoo oppilaitoksen tekevän tiivistä yhteistyötä monen eri työnantajan kanssa. Leskisen mukaan Avoin yliopisto on lähtenyt rohkeasti käymään keskustelua työnantajien kanssa heidän koulutustarpeisiinsa soveltuvista yksittäisistä opintojaksoista ja opintojaksojen yhdistelmistä, joita avoimessa yliopistossa on tarjolla.
