Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Autoalan megariesasta on ollut arvaamatonta iloa yhdelle valmistajalle: "Niukkuus lisännyt haluttavuutta"

6:45James Bond -stunttikuski laittoi Range Rover Sportin uskomattomaan testiin IslannissaTämä on pakko nähdä: James Bond -elokuvissakin työskennellyt stunttikuski Jessica Hawkins laittoi uuden Range Rover Sportin äärimmäiseen testiin Islannissa. Autosta on tulossa myös täyssähköinen versio.
Julkaistu 16.05.2022 17:55

Ville Järveläinen

Autoteollisuutta piinaava komponenttipula on iskenyt Jaguar Land Roveriin pahemmin kuin moneen muuhun valmistajaan, mutta pilvellä on tässä tapauksessa hopeinen reunus, väläyttää konsernin pääjohtaja.

Vasta yhden täyssähköauton markkinoille päästäneen Jaguar Land Roverin pääjohtaja Thierry Bollore ilmoitti viime vuonna yllättäen, että Jaguar myy vuodesta 2025 alkaen pelkkiä täyssähköautoja. Brittikonserni oli ensimmäinen tällaisen ilmoituksen tehnyt merkittävä valmistaja, ja ilmoitus herättikin kaikenlaisia kysymyksiä.

Konsernin sisältä tihkuneiden tietojen mukaan Bollore haluaa kaventaa Jaguarin mallivalikoimaa mahdollisesti vain kahteen tai kolmeen autoon, jotka olisivat kuitenkin aiempaa korkeatasoisempia ja kalliimpia. Bollore paljasti myös sen, kuinka paljon halvin uuden ajan Jaguar tulee maksamaan.

Sen sijaan, että britit jatkaisivat saksalaisten premiumbrändien, kuten Mercedes-Benzin, BMW:n ja Audin kanssa nokittelua, lähtevät he kosiskelemaan ennemmin Porschen ja Bentleyn kaltaisten autojen ostajakuntaa.

Lue myös: Täysin puskista tullut ilmoitus sai autovalmistajan jälleenmyyjät ymmälleen – miksi parhaiten myyvät mallit saavat kirveestä?

Vaikka Bolloren ilmoitus liittyikin varsinaisesti Jaguariin, voi jonkinlaisesta suunnanmuutoksesta havaita merkkejä myös maasturibrändi Range Roverin puolella.

Hiljattain esitelty uusi Range Rover Sport on nimittäin tuntuvasti kalliimpi kuin esimerkiksi BMW X6 tai Audi Q8. Automotive News Europen mukaan uuden Sportin karvalakkimalli on brittimarkkinoilla peräti 22 prosenttia edeltäjäänsä tyyriimpi. Huomioiden Bolloren aiemmat julistukset, taustalla lienee muutakin kuin inflaatio.

Komponenttipula pelaakin Bolloren pussiin?

Jaguar Land Rover teki viime vuonna noin 485 miljoonaa euroa tappiota. Edellisvuonna kassaan kilahti 780 miljoonaa euroa voittoa.

Kuten kaikilla muillakin teollisuudenaloilla, tehdään autoillakin rahaa joko myyntimäärillä tai katteella. Näin kärjistettynä. Brittikonserni on tehnyt selväksi, että se ei jatkossa pyri tuottoihin yrittämällä markkinasiivunsa maksimointia keinolla millä tahansa, vaan sitä kiinnostaa yhä enemmän yhdestä autosta saatava tuotto.

Tällaista peliä ei kuitenkaan voi pelata vääntämällä samaan aikaan samassa hintaluokassa olevien volyymivalmistajien kanssa autojen hinnalla. Ratkaisuna on tehdä autoja, joita ostetaan vähemmän, mutta joista asiakkaat ovat valmiita maksamaan enemmän, ja tarjottava jotain houkuttelevaa esimerkiksi heille, jotka vielä arpovat vaikkapa Bentley-kaupoille lähtöä.

Vaikka komponenttipula on ollut ilkeä isku brittivalmistajan palleaan, osaa pääjohtaja tarkastella kolikkoa myös sen kääntöpuolelta. Bolloren mukaan JLR:n pyrkimykset nostaa tasoaan saksalaisten kilpakumppaneidensa yläpuolelle ovat saaneet komponenttipulasta jopa lisää virtaa.

Bollore kertoi Automotive News Europelle, että autojen saatavuuden heikennyttyä yhtiön imago on noussut "kohti modernia luksusta" nopeammin kuin ilman tuotantohaasteita olisi ollut mahdollista.

– Menetämme tottakai jonkin verran markkinaosuutta, mutta niukkuus on lisännyt haluttavuutta, Bollore totesi optimistisesti.

Lue myös: Jaguar myy reilun kolmen vuoden päästä pelkkiä sähköautoja – paljastaa nyt, mitä kaikkein halvin maksaa

Lähteet: Automotive News Europe, Jaguar Land Rover

Lisää aiheesta:

Jaguar myy reilun kolmen vuoden päästä pelkkiä sähköautoja – paljastaa nyt, mitä kaikkein halvin maksaaOsalle autovalmistajista pandemia on ollut kuin lottovoitto: "Kyse ei ole lama-aikojen käyttäytymisestä, pikemminkin sodan jälkeisestä nousukaudesta"Onko Volkkari kateellinen ”halpismerkkinsä” menestyksestä?Täysin puskista tullut ilmoitus sai autovalmistajan jälleenmyyjät ymmälleen – miksi parhaiten myyvät mallit saavat kirveestä?Kääntyikö Teslan ykköskriitikon takki? Hehkuttaa nyt "äärimmäisen hyvää" myyntiä ja Elon Muskia: ”Teslaa johdetaan viimein kuin normaalia yritystä”Autovalmistaja tylynä: Katumaastureissa ei ole yhtään mitään siistiä – heitti ilkeän kommentin Volkswagenista
AutotAutoteollisuusJaguar Land RoverRange RoverLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • Eilen13:13
    Autoteollisuus

    Patriasta Valmet Automotiven pelastus? Aiesopimus panssariajoneuvojen tekemisestä

  • Eilen08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • to14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • to08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!