Tänään Ruotsin Falunissa huipentuvan maastohiihdon sprintticupin ykköstilat sekä naisissa että miehissä menevät tänäkin vuonna Norjaan, mutta isossa kuvassa norjalaiset ovat menettäneet suuren murroksen kautta asemiaan lajissa, näkee C Moren hiihtoselostaja Antero Mertaranta.
MAINOS
Hiihtokausi huipentuu C Morella!
Tilaa C More tästä ja aloita katselu vaikka heti!
Johannes Hösflot Kläbo varmisti miesten sprintticupin voiton jo aikaisemmin ja ennen päätöskisaa myös Maiken Caspersen Fallan voitto naisissa varmistui, kun ainoa haastaja Stina Nilsson joutui jättämään kotikisan väliin sairastumisen vuoksi.
Kun katsotaan sprintin kokonaistilannetta laajemmalti, käy ilmi, ettei Norja todellakaan juhli enää aiempien vuosien tapaan sprinttikisoissa. Miehissä Emil Iversen on toki kolmantena, mutta tämän jälkeen muita norjalaisia ei enää mahdu kahdeksan parhaan joukkoon.
Naisissa Fallan jälkeen seuraava on Kathrine Rolsted Harsem, joka on yhdeksäntenä. Ingvild Flugstad Östberg on vasta 11:s.

