Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Audin entinen toimitusjohtaja on virallisesti lirissä

Audin ja Volkswagenin entiset toimitusjohtajat Rupert Stadler (vas.) ja Martin Winterkorn.
Audin ja Volkswagenin entiset toimitusjohtajat Rupert Stadler (vas.) ja Martin Winterkorn.All Over Press
Julkaistu 02.08.2019 14:44

Ville Järveläinen

Volkswagenin päästöskandaalin paljastumisesta tulee ensi kuussa kuluneeksi neljä vuotta, mutta tuhojen korjaaminen ja syyllisten etsiminen jatkuu yhä.

Audin Rupert Stadler vapautui viime lokakuussa pitkästä tutkintavankeudesta, minkä jälkeen hänet potkaistiin nopeasti pois toimitusjohtajan pallilta. Stadlerin epäillään sekaantuneen Volkswagen-konsernin päästöhuijaukseen ja haitanneen viranomaisia tapauksen tutkinnassa.

Mutta kuten Stadler on nyt saanut huomata, ei tutkintavankeudesta vapautuminen tarkoita vielä mitään. Saksalaissyyttäjä on nimittäin löytänyt todisteita Stadlerin osallisuudesta muun muassa petokseen ja valheellisen markkinointiin.

Stadler kertoi asianajajansa välityksellä kiistävänsä kaikki syytökset.

Vaikka skandaali on tullut maksamaan Volkswagen-konsernille jo kymmeniä miljardeja euroja, on Stadler vasta toinen tapauksen vuoksi pidätetty ylemmän tason johtaja. Sitä toista, Volkswagenin päästötesteistä vastannutta Oliver Schmidtiä, uhkaa jopa seitsemän vuoden vankeustuomio.

0:56Tältä näyttää Audin pienempi sähkömaasturi Q4 e-tronVIDEO: Tältä näyttää Audin pienempi sähkömaasturi Q4 e-tron.

Volkswagenin entinen toimitusjohtaja Martin Winterkorn erosi dieselhuijauksen paljastumista seuranneina päivinä, ja hänestä on pidätysmääräys Yhdysvalloissa. Saksassa häntä on syytetty petoksesta, mutta toistaiseksi Winterkornia ei ole pidätetty asian tiimoilta eikä hän ole viettänyt päivääkään sellissä.

Lähde: Automotive News Europe

Lue myös: Potkut! Audi ilmoitti vangitun pääjohtajansa irtisanomisesta kiertoilmauksin: "Estynyt hoitamaan tehtäviään"

Lisää aiheesta:

Auton ostajille satojen miljoonien tappiot – Volkswagenin ex-pomo oikeuden eteenHistoriallinen dieselgate-tunnustus: Audin ex-toimitusjohtaja myöntää syyllisyytensäVolkkarin dieselskandaalissa merkittävä tunnustus? Syyttömyyttään vakuuttanut pomo ei halua vankilaanSyyttäjä epäilee: Päästöskandaalin vuoksi hyllytetty Volkswagen-pomo sai lähes miljoonan euron bonuksenSaksalaiset lähteet: Vangittu ex-toimitusjohtaja tuskin palaamassa takaisin Audin peräsimeenAudin toimitusjohtaja liittyi päästökohun seurauksena pidätettyjen joukkoon
AutotAutoteollisuusPäästötAudiVolkswagenLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen21:04
    Turkki

    Kissa puussa -tilanne kärjistyi Turkissa: Kuski ajoi naisen päälle ja sai turpiinsa

  • Eilen09:15
    Liikennevalvonta

    Pelkäätkö "peltipoliisia"? Komisario vastaa kysymykseen legendaarisesta cd-levykikasta

  • 14.9.07:34
    Liikennevalvonta

    Poliisi kertoo, kuinka paljon Suomessa on kameratolppia – tämä on yleisin seuraamus, jos "räpsähtää"

  • 13.9.11:55
    Auton huoltaminen

    Onko auton huolto ajankohtainen? Teppo Vesalaisen arvokas vinkki: "Säästin noin 700 euroa"

  • 12.9.17:59
    Takaisinkutsut

    Toyotalla mittava takaisinkutsu Suomessa