Audi Q6 tulossa – jakaa tekniikkansa pian esiteltävän salaperäisen Porschen kanssa
Q6 e-tron -nimeä kantavan sähköauto esitellään vuonna 2022.
Audin ensimmäinen Porschen kanssa kehitetylle PPE-sähköautoalustalle rakentuva katumaasturimalli on nimeltään Q6 e-tron. Auto asettuu samaan kokoluokkaan kuin polttomoottorikäyttöinen Q5, joka on yksi Audin kansainvälisesti tärkeimmistä malleista.
Auton on määrä jakaa paljon tekniikkaa Porschen tulevan täyssähköisen Macanin kanssa samaan tapaan kuin e-tron GT jakaa tekniikkansa Taycanin kanssa.
Q6 e-tron asettuu Audin mallistossa Q4-etronin sekä e-tronin väliin.
Lue myös: Pelottava Euro 7 -päästönormi on liikaa Audille – lopettaa uusien polttomoottoreiden kehittämisen
Valmistetaan Saksassa
PPE, Premium Platform Electric, on tarkoitettu Volkswagen-konsernin ylellisempien sähköautojen alle. Esimerkiksi Q4 e-tron rakentuu Volkkarin sähköautojen MEB-tavisalustalle. Sama alusta löytyy edellämainituista e-tron GT:stä ja Taycanista, joten niistä tuttu 800 voltin sähköjärjestelmä raivannee tiensä myös Q6:een, joten luvassa on hyvin nopeaa pikalatausta.
Q6 e-tron tullaan valmistamaan Audin pääkallopaikalla Saksan Ingolstadtissa, jossa sijaitsevasta tuotantolaitoksesta on kovaa vauhtia tulossa pelkkiä sähköautoja suoltava tehdas. Ingolstadtissa valmistettavan A3:n tuotantoa ollaan siirtämässä sieltä muualle.
Porschen täyssähköinen Macan on saapumassa markkinoille niin ikään vuonna 2022, mutta esitellään vielä tänä vuonna. Porsche meni jo hieman vilauttelemaan uutukaistaan muotoja paljastavalla savimallilla, mutta poisti kuvan verkkosivuiltaan. Löydät otoksen vielä kuitenkin Autocarin artikkelista.
Lähteet: Auto Express, Autocar
Uusimmat
-
18:19
Biden: "Suomi ja Ruotsi tekevät Natosta voimakkaamman" – MTV Uutiset seuraa Niinistön USA:n vierailua
-
18:12
Lintilä: Venäjä voi katkaista maakaasutoimitukset Suomeen jo huomenna – "Huoltovarmuuskeskus hoitaa varautumisen"
-
18:12
Kaasutoimitukset Venäjältä loppumassa – näin siihen on varauduttu
-
18:04
Savun haju hiipi Tanskan pukuhuoneeseen – pelaajat seisoivat hallin pihalla varusteet yllään
-
18:00
Sonja kertoo näkemyksensä siitä, mihin parisuhde bachelor-Timon kanssa kaatui: "Annoimme sille rehellisen ja aidon mahdollisuuden"
-
17:54
Veroton litrahinta vain reilut 0,50 euroa – milloin halpa "puupolttoaine" voisi olla myynnissä huoltoasemilla?
-
17:45
Suomalaiset lahjoittaneet Ukrainaan SPR:n ja Unicefin kautta 50 miljoonaa euroa, Venäjä suunnittelee Mariupolista lomakohdetta: MTV seuraa sotaa Ukrainassa
-
17:29
Turistit peruvat Suomen-matkojaan, koska pelkäävät Venäjää – "Olisi hyvin tärkeää että Nato-jäsenyys hyväksyttäisiin nopeasti"
-
17:28
Ukrainan yleisurheilutähtiä mukaan Paavo Nurmen kisoihin – keihäskisassa hurja kattaus
-
17:27
Reuters: Eurooppalaiset kaasuyhtiöt ovat avanneet tilejä Gazprombankiin
-
17:25
Jääkiekon MM-kisojen ottelu siirtyi tulipalon takia – uusi alkamisaika selvillä
-
17:23
Ministeri Kurvinen uhkaa kaupan keskusliikkeitä lakimuutoksilla: "Totean tässä kaupan herroille ja rouville, että maksakaa nyt oikea hinta siitä ruoasta"
-
17:16
Erittäin harvinainen apinarokko rantautui Ruotsiin – uuden havainnon alkuperää ei tiedetä
-
16:44
Tshekin MM-harjoituksissa hämmentävä episodi – kotiin lähteneen NHL-pelaajan välikohtauksesta hurjaa lisätietoa
-
16:31
Tutkimus: Näin lieväkin aivovamma vaikuttaa dementiariskiin
-
16:30
Miro Heiskanen osallistui Leijonien harjoituksiin – ylivoimarooli selkiytymässä heti?
-
16:30
Kourtney Kardashian ja Travis Barker julkaisivat hempeän kuvasarjan häistään
-
16:06
Helsingin jäähalli tyhjennettiin palon takia juuri ennen MM-ottelua – savut levisivät joukkueiden pukukoppeihin
-
15:59
Kalle Rovanperä kärjen vauhdissa testi-ek:lla – perjantaina edessä iso haaste: "Väkisinkin tulee takkiin aika paljon"
-
15:57
Sellimurhasta syytetyt pääsivät ääneen – oikeudessa riehunut mies järjesti taas erikoisia kohtauksia, toinen muutti kertomuksensa täysin
-
Lataa lisää