Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Audi A7 Sportback jatkaa lippulaivan linjoilla – uutta tekniikkaa ja modernia muotoilua

Julkaistu 20.10.2017 10:52
Toimittajan kuva

Mikko Autio

mikko.autio@teknavi.fi

mikkoau

Audi esitteli Frankfurtissa uuden lippulaivamallinsa A8:n. Nyt tässä nähtyä uutta tekniikkaa tuodaan tarjolle myös muuhun mallistoon ja ensimmäisenä on luvassa uusi A7 Sportback.

Audi on ollut muotoilun suhteen perinteisesti varsin konservatiivinen. A8:n jatkoi pitkälti tällä linjalla, mutta nyt esitelty A7 Sportback ottaa rohkeampia askeleita. Keulaa hallitsee tuttuun tapaan iso maski, joka on saanut lisää terävyyttä kulmiinsa. Sivuprofiili noudattaa edeltäjänsä coupémaista tyyliä, mutta alalaitaan on tullut uusi nouseva pokkaus. Tämän yläpuolella on suora kylkilinja, ja molempien pyöränkaarien yläpuolella on vielä erilliset terävät pokkaukset. Lienee makukysymys, onko ilmeessä jo turhan paljon pokkauksia. Ainakin ero puhdaslinjaiseen edeltäjään on selvä. Perän muotoilussa puolestaan on muusta autosta poikkeavaa pyöreyttä. Siellä huomio kiinnittyy myös koko perää halkovaan jarruvalopaneeliin.

Sisätiloissa ilmettä hallitsevat näytöt. Mittaristonäytön lisäksi keskikonsolista löytyy A8:n tapaan kaksi päällekkäistä näyttöä, joiden kautta hallitaan auton kaikkia toimintoja. Tuuletussuuttimet on nostettu selkeään omaan kerrokseensa ja kojelaudan porrastus antaa sisätilalle persoonallisen ilmeen. Liitettävyys ja varustelumahdollisuudet ovat Audin tapaan kattavat, eikä A7 juuri häpeä isoveljelleen millään osa-alueella.

Myös alustatekniikassa seurataan lippulaivan jäljillä. A7 Sportbackiin on tarjolla elektroninen alustanhallinta ECP, uusi ilmajousitus sekä nelipyöräohjaus. Alkuun uusi A7 tulee tarjolle vain 3,0-litraisella V6-bensakoneella, joka tarjoaa 340 hevosvoimaa ja 500 newtonmetriä vääntöä. Tämä voimalinja noudattaa Audin uusien mallimerkintöjen mukaisesti nimeä A7 55 TFSI. Auto on luonnollisesti nelivetoinen ja automaattivaihteinen. Kulutukseksi autolla ilmoitetaan 6,8 l/100 km, mikä vastaa CO2-päästöinä lukemaa 154 g/km. Lukemat ovat NEDC-syklin mukaisia.

Mallisto täydentyy myöhemmin kuusi- ja nelisylinterisillä bensa- ja dieselkoneilla. Kaikki tarjolla tulevat V6-moottorit ovat myös varustettu 48 voltin sähköjärjestelmällä ja kevythybriditekniikalla. Tämä mahdollistaa polttomoottorin sammuttamisen rullaustilanteissa nopeusvälillä 55-160 km/h.

Uuden A7 Sportbackin hintoja ei ole vielä vahvistettu. Auto tulee Suomeen keväällä 2018.

Kuvat: Valmistaja

Lue lisää Audin uutuksista:
Audilla kovat panokset edustusluokassa – kaikki uudet A8-mallit varustettu kevythybridijärjestelmällä
​​​​​​​Kuvakooste: Tässä on Audin uusi lippulaiva
​​​​​​​Audi uudistaa mallimerkintöjään – jatkossa teholuokka ilmoitetaan erikoisella tavalla

Teknavin tv-ohjelman 14. tuotantokauden uudet jaksot maanantaisin kello 22.35 MTV3-kanavalla.

Lisää aiheesta:

Porsche esitteli legendan uuden sukupolven – uusi 911 on tehokkaampi, nopeampi ja digitaalisempi kuin koskaan ennenEnsituntuma: Audi A6 Avant – uusinta farkkumuotia Audin tapaanKoeajossa uusi tähtioppilas – Mercedeksen A-sarja asettaa riman uudelle tasollePorsche esitteli menestysreseptin kolmannen sukupolven – tässä olennainen uudesta CayennestaEnsituntuma: Uusi Volvo XC60 – kuumaa kamaaTässä on Skodan uusi katumaasturi Karoq – ainekset suureen suosioon
AutotLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Autot
  • Eilen14:15
    Renkaanvaihto

    Yksi päivä herätti renkaanvaihtajat: "Hyvinkin kovaa tahtia on sen jälkeen vaihdettu"

  • Eilen13:13
    Autoteollisuus

    Patriasta Valmet Automotiven pelastus? Aiesopimus panssariajoneuvojen tekemisestä

  • Eilen08:34
    Liikenne

    Ministeri: Uusien kuskien promilleraja alas

  • to14:11
    Toyota

    Toyota kutsuu Suomessa yli 1 250 autoa tarkastukseen

  • to08:45
    Takaisinvedot

    Traficom varoittaa: Poista tämä turvaistuin käytöstä välittömästi!