Atooppinen ihottuma ei ole ”vain ihottumaa”, vaan krooninen tauti, joka voi vaikuttaa suuresti ihmisen koko elämään. Yksi elämää uhkaava atooppisen ihottuman vaikutus on kohonnut itsemurhariski.
Atooppinen ihottuma lisää ihmisen itsemurha-ajatuksia 44 prosentilla ja itsemurhayrityksiä 36 prosentilla verrattuna henkilöihin, joilla ei ihottumaa ole. Asia selviää tuoreesta yhdysvaltalaisten tutkijoiden johtamasta tutkimuksesta, joka ilmestyi JAMA Dermatology -julkaisussa.
Tutkimus on meta-analyysi 15 aiemmasta tutkimuksesta, joihin osallistui yhteensä yli 310 000 atoopikkoa ja 4,4 miljoonaa henkilöä, joilla ihottumaa ei ilmennyt. Tutkimukset sijoittuivat Pohjois-Amerikkaan, Aasiaan, Eurooppaan ja Afrikkaan.
LUE MYÖS: Marikan atooppinen iho vaikuttaa pahimmillaan koko elämään: "Joskus olen joutunut jopa pyytämään siskoa käymään kaupassa puolestani"
Syy mielessä vai ruumiissa – vai molemmissa?
Syy atooppisen ihottuman ja itsemurhariskin väliselle yhteydelle saattaa perustua moneen eri seikkaan.
Atooppinen ihottuma ilmenee fyysisesti, mutta sillä on myös psykologisia vaikutuksia. Ihottuman aiheuttama kutina ja kipu voivat esimerkiksi heikentää unta sekä leimata atoopikon esimerkiksi työ- tai opiskeluympäristöissä ja aiheuttaa häpeää, listaa ScienceAlert-sivusto.