Atletico Madrid nousi takaa-ajoasemasta jännittävän derbyn voittajaksi, kun se kukisti Real Madridin maalein 5–2 lauantai-iltana Espanjan La Ligassa.
Ensimmäistä kertaa lähes 75 vuoteen, Atletico teki viisi maalia paikallisvastustaja Realin verkkoon. BBC:n mukaan kyseessä oli vasta neljäs kerta, kun Atletico on tehnyt vähintään viisi maalia Madridin derbyssä. Edellinen kerta oli marraskuussa 1950, jolloin se voitti lukemin 6–3.
Real Madrid ei puolestaan ollut päästänyt La Ligassa viittä maalia yhdessä ottelussa sitten 1–5-tappion Barcelonalle lokakuun 2018 El Clasicossa. Lauantaina kyseessä oli myös sarjakärki Realin ensimmäinen tappio tällä kaudella.
Robin le Normand oli vienyt isännät vartin kohdalla johtoon, kunnes Kylian Mbappe ja Arda Guler johdattivat vierasjoukkueen rinnalle ja ohi. Norjalaishyökkääjä Alexander Sorloth tasoitti sen jälkeen ottelun 2–2:een aivan ensimmäisen puoliajan lopussa.
Toisella puoliajalla Atleticon argentiinalaistähti Julian Alvarez naulasi ensin rangaistuspotkusta, minkä jälkeen hänen jäätävä vapaapotkunsa painui Thibaut Courtois'n selän taakse. Ottelun lisäajalla Antoine Griezmann viimeisteli Atleticon viidennen ja hänen kautensa ensimmäisen maalin.

