Pohjois-Englannissa Manchesterin kaduilla kulkeva huomaa väistämättä kodittomuuden. Kun vielä joitakin vuosia sitten ydinkeskustan kaduilla näkyi yksittäisiä makuupussissa yöpyviä, nyt määrä on moninkertaistunut.
Lontoon asuntokriisi on vanha uutinen, mutta asiantuntijajärjestö IPPR Northin mukaan tauti on leviämässä pääkaupungista kohti pohjoista. Samaa mieltä ovat Viv Slack ja Jez Green. He ovat perustaneet Street Support -verkoston, joka kokoaa yhteen kaikki kodittomille tukea ja palveluita tarjoavat järjestöt ja yhdistykset.
Kuten Lontoossakin, myöskään Manchesterissa koteja ei ole riittävästi, hinnat ovat nousseet ja uusiin kohteisiin rakennetaan pääasiassa vain kalliita asuntoja.
Lisäksi kiinteistöjä on eri syistä tyhjillään, ja sosiaalietuuksien leikkaukset ovat vieneet jo valmiiksi heikoilla olleilta vuokranmaksukyvyn.
– Jos joku ennen juuri ja juuri pystyi maksamaan vuokraa, leikkaukset olivat viimeinen niitti, Slack selittää.
Tästä on kyse:
– Asuntopulan taustalla on monia syitä. Yksi suurimmista on yksinkertaisesti pula erityisesti kohtuuhintaisista asunnoista.
– Pahin asuntopula on Lontoossa, mutta asiantuntijat ovat varoittaneet kriisin leviävän myös muihin kaupunkeihin, jos asiaan ei puututa.
– Hallituksen tavoitteena on rakentaa miljoona uutta kotia kuluvan hallituskauden aikana, eli vuoteen 2020 mennessä.
