Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntijat: Sakaalin tappava voi syyllistyä rikokseen – keskustan Kalmari on vaatinut, että kultasakaalit "tulee poistaa", jos niitä tavataan

M. Watson/ARDEA/All Over Press
Julkaistu 26.07.2019 19:44

MTV UUTISET – STT

Suhtautuminen Suomessa hiljattain havaittuun kultasakaaliin on lain näkökulmasta osoittautunut kimurantiksi. Keskustelu kultasakaalin asemasta roihahti, kun Karjalainen kertoi Suomessa tehdystä ensimmäisestä vahvistetusta sakaalihavainnosta.

Lainsäädännöllisesti kimurantin tilanteen taustalla on eduskunnan maa- ja metsätalousvaliokunnan mietintö, joka kevättalvella linjasi sakaalin haitalliseksi vieraslajiksi.

Kimurantti tilanne sai alkunsa, kun Juha Sipilän (kesk.) hallitus esitti sakaalia riistalajiksi metsästyslakiin. Tarkoituksena oli varautua Suomeen mahdollisesti leviävän sakaalin sääntelyyn. Valiokunta kuitenkin linjasi sakaalin haitalliseksi vieraslajiksi, ja eduskunta äänesti sen puolesta. Linjaus näyttää jättäneen lainsäädännön hampaattomaksi sakaalin sääntelyssä.

Nyt kädenvääntöä on muun muassa siitä, voidaanko Suomeen mahdollisesti levittäytyvää sakaalia hävittää nykylainsäädännön nojalla vai syyllistytäänkö tappamisessa rikokseen.

Asiantuntijat: Sakaaliin sovellettava luonnonsuojelulakia

Torstaisen havaintouutisoinnin jälkeen maa- ja metsätalousvaliokunnan keskustalaiset jäsenet vaativat tiedotteessa, että metsästäjien "tulee eduskunnan päätöksen mukaisesti poistaa" kultasakaalit Suomen luonnosta. Kannanoton on allekirjoittanut valiokunnan puheenjohtaja Anne Kalmari (kesk.).

– Valiokunnan puheenjohtaja muistuttaa, että tänne mahdollisesti tuotu laji ei ole riistalaji, joten tavanomaiset metsästysajatkaan eivät rajoita sen poistamista, tiedotteessa sanotaan.

Maa- metsätalousministeriön neuvottelevan virkamiehen Sami Niemen mukaan kultasakaalin riistalajiksi säätämättä jättäminen aiheuttaa kuitenkin sen, että lajiin on tällä hetkellä sovellettava Suomessa luonnonsuojelulakia.

Niemen mukaan sakaalin tappanut voi siis syyllistyä luonnonsuojelurikokseen.

– Suomessa luonnonvaraiset lajit ovat joko metsästyslaissa erikseen mainittuja lajeja tai sitten ne ovat luonnonsuojelulain nojalla rauhoitettuja, joista osa on säädetty uhanalaisiksi ja osa on vielä konkreettisemmin mainittu erityisesti suojeltaviksi lajeiksi. Mutta käytännössä, jos lajia ei ole mainittu metsästyslaissa riistalajina tai rauhoittamattomana lajina, niin silloin siihen lajiin tulee soveltaa luonnonsuojelulakia. Varsinkin tässä tapauksessa, kun kultasakaali on mainittu luontodirektiivin liitteessä 5, Niemi selvittää.

Samoilla linjoilla on Luonnonsuojeluliitto.

– Kultasakaali on luontaisesti levinnyt tulokaslaji, joten se on luonnonsuojelulailla rauhoitettu. Sakaalin tappaminen olisi luonnonsuojelurikos, josta rangaistus on sakkoja tai enintään kaksi vuotta vankeutta, kertoo erityisasiantuntija Tapani Veistola Luonnonsuojeluliitosta.

Vieras- vai tulokaslaji?

Sakaalin tapausta hämmentää määrittelyristiriita. Luonnonsuojeluliitto muistutti perjantaina, että sakaali on tulokaslaji ja rauhoitettu. Valiokunta linjasi sakaalin vieraslajiksi, ja STT:lle perjantaina lyhyesti kommentoinut valiokunnan puheenjohtaja Kalmari piti kiinni linjastaan.

– Se on viime kevättalvella eduskunnan päätöksellä hyväksytty vieraslajiksi eli korkein mahdollinen selkänoja on sille, että se on vieraslaji. Jos joku on sitä mieltä, että se ei ole vieraslaji, niin pitää pystyä osoittamaan, että ihmiskäsi ei ole vaikuttanut sen leviämiseen. Niin kauan kuin ei pystytä osoittamaan, että sitä ei tarhata, niin se on vieraslaji, ja sen voi poistaa Suomeen luontoon kuulumattomana, Kalmari sanoi.

Onko nyt syntynyt tilanne että, jos sakaali tulee itse Suomeen, niin sitä ei voi metsästää?

– Ei. Se on vieraslaji, sen voi poistaa. Kaikki vieraslajit pitäisi poistaa, oli se sitten supikoira tai lupiini tai ihan mitä vaan, Kalmari sanoi.

Kalmari on toiminut valiokunnan puheenjohtajana vuodesta 2017.

Tulokaslajilla tarkoitetaan, että eläin on tullut alueelle omin avuin ja luonnollisesti. Vieraslaji puolestaan on ihmisen toiminnan myötä levittäytynyt laji.

Viro joutui muuttamaan tulkintaansa

Neuvotteleva virkamies Niemi kertoo, että Viro joutui muuttamaan sääntelyään kultasakaalin levittäydyttyä maahan. Virossa sitä ei enää tulkita vieraslajiksi.

– Kun laji 2011 havaittiin Virossa, niin silloin Viro tulkitsi sakaalin ensin vieraslajiksi. Komissio kuitenkin puuttui siihen. Viro selvitti asiaa geneettisesti ja totesi lajin tulleen sinne luontaisesti. Viro joutui muuttamaan sääntelyään niin, että laji on nyt mainittu Viron metsästyslaissa, Niemi kertoo.

Suomessa hiljattain havaittu sakaaliyksilö on metsäeläintieteen professori Heikki Henttosen mukaan nuori yksilö ja saattanut jolkottaa Suomeen Venäjältä tai ainakin sen kautta. Mediassa lähtömaaksi on arvioitu myös Viroa.

– Ne ovat juuri näitä 1-vuotiaita, jotka liikkuvat ja hakevat elinalueita, Henttonen Luonnonvarakeskuksesta sanoo.

Pitkähäntäinen sakaali on kaikkiruokainen, keskikokoinen petoeläin. Sen korkeus on tyypillisesti vajaa puoli metriä ja pituutta sillä usein on noin metrin verran.

Henttonen uskoo, että petoeläimestä tulee vastedes Suomessa lisää havaintoja. Kannan vakiintuminen vie Henttosen mukaan kuitenkin vielä aikaa.

– Se ei oikein vielä kestä Suomen talvea.  

Lisää aiheesta:

Hallituksessa erimielisyyttä valkoposkihanhien "pistämisestä pataan"Maanviljelijöiden suuri naakkajahti kuohuttaa: Tutkija lyttää sirkusmaiseksi eläintentappokilpailuksi – MTK puolustaaYksin metsässä harhailevat supikoiran pennut herättävät huolta – riistasuunnittelija jyrähtää vääristä tappotavoista: "Aina pyritään lopettamaan ensin pennut ja vasta sitten aikuiset yksilöt"Elisa todisti, kun supikoiran pennut kuolivat hitaasti tien laitaan – uusi laki mahdollistaa tappamisen myös pesimäaikaan: "Tarkoitus vähentää supikoiria tehokkaasti"Tässä makaa satoja supikoiria, joita tapettiin kilpaa Pirkanmaalla: Eläinaktiivit raivoissaan – järjestäjät kertovat, miksi kisa pidettiinSakaali havaittiin ensimmäistä kertaa Suomessa – tutkija kertoo, mitä vieraslajin levittäytyminen tarkoittaa Suomen luonnolle
Luonto ja eläimetLuonnonsuojeluSuomiViroKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Luonto ja eläimet
  • Eilen16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 2.11.21:46
    Koirat

    Collie-koiran hampaat pureutuivat hölkkääjän jalkaan – koiranhoitajalle tuomio

  • 2.11.15:51
    Avaruus

    Kiina laukaisi kiertoradalle tarkoin valittuja avaruushiiriä

  • 1.11.19:55
    Hyvän mielen jutut

    Drooni, alien vai Halloween-keiju? Outo olento tallentui Riitan mökin valvontakameraan

  • 1.11.06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui