MTV Urheilun asiantuntija Mika Järvinen on tyytyväinen suomalaisurheilijoiden suorituksiin sunnuntaina päättyneissä yleisurheilun MM-kisoissa.
Suomi palasi kahdeksan vuoden jälkeen takaisin mitalikantaan, kun Wilma Murto hyppäsi seipäällään MM-pronssille. Murron lisäksi onnistujia löytyi laajalta rintamalta, kun Oliver Helander, Aku Partanen ja Silja Kosonen ylsivät hienosti kahdeksan parhaan joukkoon.
LUE MYÖS: Oliver Helander teki kipeän tunnustuksen: "Kun on tosipaikka..."
Suomalainen yleisurheilu on viime vuosina ottanut lupaavia harppauksia kohti Euroopan ja maailman kärkeä. Siitä osoituksena jo viime kesän EM-kisoista naaratut mitalit. Mitalisateelle saatiin nyt jatkumoa Murron ansiosta.
– Nämä kisat onneksi todistivat sen, että myös arvokisoissa globaalilla tasolla suomalaiset pystyvät olemaan mitaleilla. Viime vuonna EM-kisoista neljä mitalia. Sen jälkeen vähän puhuttiin, etteihän tämä ole yhtään mitään, kun pitäisi globaaleissa kisoissa pärjätä. Nyt me pärjäsimme myös mitalitaistelussa siellä ja hyviä pistesijoituksia, Järvinen toteaa MTV Uutiset Liven haastattelussa.

