Asiantuntija: Zelenskyin ja Putinin tapaaminen täysin mahdollinen – ratkaiseeko se sodan?

4:07imgKatso videolta, mitä mieltä Aleksanteri-instituutin johtaja Markku Kangaspuro on Zelenskyin ja Putinin tapaamisesta.
Julkaistu 12.05.2025 12:27
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

On täysin mahdollista, että Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi ja Venäjän presidentti Vladimir Putin neuvottelisivat torstaina Ukrainan sodasta, arvioi Aleksanteri-instituutin johtaja Markku Kangaspuro.

Venäjän ja Ukrainan presidenttien tapaamisen puolesta puhuu se panostus, jota erityisesti Yhdysvallat on tapaamisen eteen tehnyt.

– Ilman Trumpin väliintuloa siitä ei edes puhuttaisi tällä tavalla, Kangaspuro arvioi.

Lue myös: Kommentti: Luin Putinin aloitteesta pommisuojassa Kiovassa – Venäjän kieroilulle selvä syy

Kangaspuro pitää tapaamista järkevänä, sillä ainoastaan Venäjän ja Ukrainan johto voi tehdä keskenään sopimuksia tilanteesta. 

Neuvotteluihin meneminen tulee jossain vaiheessa joka tapauksessa välttämättömäksi, jos tulitauosta ja rauhansopimuksen ehdoista halutaan keskustella.

– Se on varmasti vaikeaa, mutta ei tämä ole maailmanhistoriassa ainoa kerta, kun sodan osapuolet kohtaavat, hän toteaa.

Kangaspuro kuitenkin uskoo, että torstain mahdollisessa tapaamisessa asiat eivät vielä selviä tai etene. Paljon välittäjäapua ja ulkopuolisia tarvitaan neuvottelujen tueksi.

Länsi on vaatinut Venäjältä Ukrainan edellyttämää 30 päivän tulitaukoa neuvotteluja varten. Venäjä ei kuitenkaan ole tähän taipunut. Kangaspuro kertoo jutun alussa olevalla videolla, miten länsimaiden tulee toimia, jotta ne säilyttäisivät uskottavuutensa vaatimustensa kanssa.

Lue myös: 

Zelenskyi aikoo tavata Putinin torstaina: "Toivon, että tällä kertaa venäläiset eivät etsi tekosyitä"

Trump: Ukrainan tulisi suostua Putinin ehdottamiin neuvotteluihin

3:24imgKatso myös tv-juttu Seitsemän uutisista: Venäjän presidentti Putin ehdottaa suoria neuvotteluja Ukrainan kanssa ensi torstaina.

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota