Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiantuntija: Noin joka kolmas verenluovutus pelastaa hengen – nämä kaksi veriryhmää ovat kysytyimpiä

9:25Verenluovutusinto hiipuu kesällä – tarve eiAsiantuntija: Noin joka kolmas verenluovutus pelastaa hengen – nämä kaksi veriryhmää ovat kysytyimpiä
Julkaistu 24.07.2023 09:15
Toimittajan kuva

Piia Turunen

piia.turunen@mtv.fi

Kun ihminen tarvitsee verensiirtoa, on aina tosi kyseessä. Veripalvelun asiantuntija arvioi noin joka kolmannen verenluovutuksen pelastavan hengen. 

Auttamisenhalu. Siinä luultavasti tärkein syy luovuttaa verta, arvelee SPR Veripalvelun verenluovutuksen johtaja Johanna Castrén. Suomessa verenluovuttajat eivät saa tietää, kenelle heidän luovuttamansa veri menee, joten kantavana ajatuksena on auttaa tuntematonta läheistä.

– Ajattelemme, että varmaan ainakin noin joka kolmas verenluovutus on sellainen, että se on henkeä pelastava hoito. Sen takia tästä on tärkeä puhua. Silloin, kun verivalmisteita tarvitaan, on aina tosi kyseessä, Castrén sanoi Huomenta Suomessa perjantaina.

Castrénin vieressä istui Leena Sirviö, joka on luovuttanut verta parikymppisestä asti säännöllisesti, välillä jopa muutaman kuukauden välein. 

– Sinä olet varmasti pelastanut hyvin monen hengen ihan sillä, että olet käynyt lukuisia kertoja, Castrén sanoi Sirviölle.

Suomessa luovutettu veri menee suomalaisiin sairaaloihin. Hyvin harvinaista verta säilytetään pakkasessa, ja sitä voidaan tarvittaessa käyttää kansainvälisestikin.

Lue myös:

Toimittaja kokeili millaista on luovuttaa verta: "Se kävi yllättävän nopeasti – veri oli pussissa alle 10 minuutissa"

Tyypillisimmin luovutettua verta tarvitsevat leikkauspotilaat, onnettomuuksien uhrit, keskoslapset ja syöpäpotilaat. Castrén vakuuttaa, että Suomessa kenenkään henki ei jää kiinni siitä, etteikö luovutettua verta olisi tarjolla.

– Sellaista tilannetta ei ole.

– Me seuraamme tilannetta koko ajan niin, että meillä [Veripalvelussa] on useamman päivän puskurivarasto ja sairaaloilla omansa, Castrén selittää.

O-negatiivinen veri käy kaikille

Yksi kysytyimmistä veriryhmistä Suomessa on harvinainen O-. Se on niin sanottua hätäverta. 

– Sitä annetaan kiiretilanteissa. Kun ei vielä tiedetä, mikä potilaan veriryhmä on, niin se käy kaikille, Castrén selittää.

O-negatiivinen veriryhmä on viidellä prosentilla suomalaisista. Castrén kutsuu heitä "hengenpelastajien porukaksi". 

Toinen kysytty ja usein luovuttamaan kutsuttu veriryhmä on A+. Se on noin 35 prosentilla suomalaisista ja on siten maamme yleisin veriryhmä. 

– Moni ajattelee, että "minä olen ihan tavis, minkä takia minua nyt kutsutaan" – mutta kun se on yleisin veriryhmä, niin silloin myös suurimmalla osalla sairaalassa olevista potilaista on se veriryhmä. Sen takia se on se toinen, jota eniten kysytään ja kutsutaan.

Katso myös: Miten verenluovutus tapahtuu?

5:53Toimittaja kokeili millaista on luovuttaa verta – näin luovutus eteniToimittaja kokeili millaista on luovuttaa verta – näin luovutus eteni.

Lue myös: Miesten välinen seksi ei pian enää ole este veren luovuttamiselle

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lisää aiheesta:

"18–25-vuotiaat naiset voivat luovuttaa verta vain kerran vuodessa" – mitkä tekijät estävät verenluovutuksen kokonaan? Jos on kiire, veri kuljetetaan potilaalle jopa taksilla – mihin yhden luovutuskerran veri riittää?Toimittaja kokeili, millaista on luovuttaa verta: "Se kävi yllättävän nopeasti – veri oli pussissa alle 10 minuutissa"Veripalvelu varautunut juhannukseen täyttämällä hätäverivarastoja – "Onnettomuuden uhrit eivät pidä kesälomia"Hätäverelle on jatkuva tarve, vaikka leikkaukset siirtyvätAiheuttaako koronavirus veripulan ja voiko sairastunut luovuttaa verta? Lääkäri: "Sairaalat tarvitsevat verenluovuttajia myös nyt"
Terveys ja hyvinvointiHuomenta SuomiIhminenSairaalat ja hoitolaitoksetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Terveys ja hyvinvointi
  • 20:44
    Kulttuuri

    Sinikka Sokka ei tunnistanut sydänoireitaan – ”Menkää aina jatkotutkimuksiin”

  • 17:03
    Itsemurha

    Syrjäytynyt Julia toivoi nuorena kuolevansa: Yksi hetki muutti kaiken

  • 08:31
    Iho-ongelmat

    Moni aikuinen ei tunnista tätä iho-ongelmaa itsellään – voi hoitamattomana johtaa pysyviin arpiin

  • 06:48
    Lääkkeet

    Suojaa suolisto kansanterveysuhalta – nämä ruoat auttavat

  • Eilen13:57
    Flunssa

    Mikä on kuumeen raja?