Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Asiakirjat: Oikeuskansleri puuttui keväällä hallituksen päätöksentekotapaan – "Hallituksen toimintaa koskee perustuslaissa säädetty virkavastuu"

Julkaistu 06.06.2020 07:58

MTV UUTISET – STT

Oikeuskanslerin mukaan kiire ei enää huhtikuun lopussa perustellut sitä, että hallituksen päätökset syntyivät poliittisina linjauksina eivätkä virkamiesvalmistelun tuloksena.

Oikeuskansleri Tuomas Pöysti puuttui huhtikuun lopussa tapaan, jolla hallituksen päätöksiä on tehty koronaepidemian aikana.

Oikeuskansleri Pöystin mukaan kiire ei enää epidemiatilanteen pitkittyessä perustellut sitä, että päätökset syntyivät poliittisina linjauksina eivätkä virkamiesvalmistelun tuloksena.

Siksi hän kehotti virkamiesjohtoa ja pääministerin esikuntaa palaamaan asioiden normaaliin valmisteluun, josta on säädetty perustuslaissa.

Oikeuskanslerin paimenkirje sisältyy valtioneuvoston koronakoordinaatioryhmän asiakirjoihin, jotka on STT:n tietopyynnön jälkeen luovutettu medialle.

Pöystin mukaan poliittiset linjaukset ovat epidemiatilanteen jatkuessa jossain määrin ongelmallisia yksinomaisena menettelytapana. Hän muistutti kirjeessä, että perustuslain mukaan hallituksen päätökset ja toimet on valmisteltava ministeriöissä.

Lue myös: Koronatyö kulisseissa pidetään osin julkisuudelta piilossa – koordinaatioryhmä julkistaa vain esityslistansa

Oikeuskansleri myös huomautti, että hallituksen toimintaa koskee kattavasti perustuslaissa säädetyn virkavastuun vaatimus.

– Poliittiset linjaukset eivät muodollisesti ole päätöksiä, joten niiden valmistelua, päätöksentekomenettelyä ja perusteluja ei dokumentoida samalla tavoin kuin valtioneuvoston yleisistunnon tai ministeriön päätöksiä, Pöysti kirjoitti.

Hänen mukaansa poliittiset linjaukset eivät myöskään velvoita virkamiehiä ja viranomaisia ryhtymään toimiin niiden toteuttamiseksi, vaikka käytännössä näin useimmiten tapahtuukin.

Oikeuskansleri toivoi selvempiä dokumentteja valmistelusta ja päätöksistä

Oikeuskanslerin näkemys oli, että hallituksen tulisi siirtyä selvemmin dokumentoituun valmistelu- ja päätöksentekotapaan poikkeusoloja ja niiden jälkihoitoa koskevissa linjauksissaan.

Lue myös: Vaarallinen tartuntatauti mahdollistaa poikkeusoloja varten tehdyn valmiuslain käytön – tartuntatautilaki mahdollistaa nyt koulujen ja päiväkotien sulkemisen

Pöysti esitti hallitukselle kahta vaihtoehtoista tapaa linjausten ja suositusten vahvistamiseen sekä valmistelun ohjaamiseen. Pöystin tarjoamia menettelytapoja olivat valtioneuvoston periaatepäätökset ja ministeriöiden ohjauskirjeet.

Kevään aikana hallituksen päätöksiä on tehty poliittisina linjauksina muun muassa 16. maaliskuuta poikkeusolojen toteamisen yhteydessä. Tuolloin hallitus linjasi useista toimista koronaepidemian hidastamiseksi.

Pöystin mukaan poliittisten linjausten antaminen on ollut perusteltua tilanteessa, jossa nopeat toimet ovat olleet välttämättömiä. Oikeuskanslerin kirje sisältyy koronakoordinaatioryhmän 28. huhtikuuta pidetyn kokouksen asiakirjoihin.

Lue myös: Professori: Koronaryhmän asiakirjat pitäisi julkistaa – valtioneuvosto paljastaa vain esityslistat

Lue myös: Puhemies Vanhanen MTV:lle: Valmiuslain käyttöönottoon vaadittava enemmistö nousemassa – "Kaksi kolmasosaa voisi olla sopiva taso"

Lisää aiheesta:

Valtioneuvoston kanslian päätös salata koronakoordinaatioryhmän asiakirjoja oli laitonMarin ajoi liikkumisrajoituksia sanoen THL:n pitävän niitä välttämättöminä – THL:n Salminen kertoi kuitenkin muiden vaihtoehtojen riittävänNäin Tuomas Pöysti vastasi kritiikkiin liikkumisrajoitusten valmistelusta – moittii itse hallituksen lainvalmisteluaMuistio paljastaa: Hallituksen ensitulkinta valmiuslain käyttöönotosta sai tyrmäyksen myös oikeusministeriöltäViranomaiset, ministeriöt ja media ihmeissään – lakipykälä viestinnän keskittämisestä valtioneuvostolle hämmentää jo ennen voimaan tuloaan Oikeuskansleri antoi päätöksensä kevään kohuttuihin suojavarustehankintoihin: Moittii ministeriöiden yhteistyötä – tästä on kyse
HallitusKoronavirusValmiuslakiPolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Hallitus
  • 7.10.17:37
    Politiikka

    Esiselvitys presidentin ja pääministerin Nato-vallanjaosta valmistui

  • 2.10.17:16
    Polttoaine

    Polttoaineiden verotus kevenemässä

  • 29.9.15:43
    Linnut

    Hallituksessa erimielisyyttä valkoposkihanhien "pistämisestä pataan"

  • 25.9.18:34
    Rikos

    Esitys: Passien kasvokuvat ja sormenjälkitiedot laajempaan rikostutkintakäyttöön

  • 25.9.16:44
    Alkoholi

    Alkoholin kotiinkuljetuksesta eripuraa: Yksi halusi hylätä lakiesityksen